Studenci projektują aplikację dla osób chorych na depresję

fot. Pixabay.com

Therapify to aplikacja mobilna, która ma ułatwić terapię osobom chorym na depresję. Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong – absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), wspomnianego już AGH (Jan Pluta) oraz SWPS w Warszawie (Damian Markowski).

– Liczymy na to, że dzięki naszej pracy uda nam się wzmocnić profilaktykę oraz efektywność leczenia, a także przyczynić się do zwalczenia tematu tabu wokół chorób psychicznych w Polsce i w Europie – mówi o pracy swojej oraz kolegów i koleżanek Łukasz Pstrong.Aplikacja Therapify ma umożliwić i ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem, a terapeutą i opiekunami (najbliższymi) chorego. Monitorując samopoczucie, poziom lęku czy aktywność osoby uzyskujemy podstawowe dane real-time, które zbiera się, a następnie analizuje w czasie terapii w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT).

– Dodatkowo, jeśli chory przestanie wprowadzać dane, będzie to wyraźny sygnał dla bliskich, że może dziać się z nim coś złego. Taki przypadek powinien zaalarmować opiekunów, którzy mogą sprawdzić, czy osoba korzystająca z aplikacji nie potrzebuje pomocy. Pacjent używający Therapify będzie określał samopoczucie mierzone w skali od 1 (bardzo źle) do 6 (bardzo dobrze). Podobnie będzie opisywany lęk, czyli: „brak lęku”, „niski”, „średni”, „wysoki”.

Premiera za kilka miesięcy

Oferta korzystania z platformy Therapify jest skierowana bezpośrednio do terapeutów, którzy następnie mogą bezpłatnie udostępniać ją swoim pacjentom. Warto zaznaczyć, że przez cały czas projektowania rozwiązania zespół Therapify prowadził stałe konsultacje z kilkoma ośrodkami terapii. – Można więc powiedzieć, że terapeuci otrzymają rozwiązanie szyte na miarę – wyjaśnia Łukasz Pstrong.

Na świecie istnieje kilka podobnych, ale dopiero raczkujących rozwiązań (USA, Niemcy, Dania, Szwecja). Therapify, w przeciwieństwie do nich, przeznaczone będzie dla profesjonalnych terapeutów, którzy będą zbierać dane o pacjencie w nurcie CBT. – Taki poziom funkcjonalności rozwiązania zamierzamy osiągnąć jeszcze w roku 2019 – zakłada Łukasz Pstrong. W przyszłości pomysłodawcy projektu planują również rozwijać zaawansowany panel analizy danych zebranych w ramach aplikacji mobilnej, a w dalszej kolejności rozszerzyć rozwiązanie o sztuczną inteligencję.

Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 roku.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up