Na AGH uwarzyli 10 tys. litrów piwa. Startuje Browar [ZDJĘCIA, VIDEO]

Browar AGH fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

W Krakowie zaczął działać Browar Górniczo-Hutniczy.

Dyskusje w zakresie stworzenia, planów i inwestycji w Browar Górniczo-Hutniczy na terenie akademii trwały od wielu lat. Wsparcie ze strony przyjaciół, pracowników studentów, osób powiązanych z uczelnią, ale nie tylko, zadecydowały o utworzeniu spółki akcyjnej i emisji akcji.

W ten sposób zebrano ponad 2,5 miliona złotych od 550 inwestorów na budowę browaru. Cena jednej akcji wynosiła pięć złotych, a każdy, kto posiada choćby niewielki udział, ma wstęp na walne zgromadzenie akcjonariuszy i może decydować o przyszłości przedsięwzięcia.

Wielkie otwarcie

Browar Górniczo-Hutniczy znajduje się na terenie Miasteczka Studenckiego AGH w klubie Studio, przy ul. Budryka 4. Już w najbliższą sobotę każdy z mieszkańców Krakowa będzie miał możliwość odwiedzić to miejsce i skosztować z czworga tam warzonych stylów piwa (pszeniczne, pils, ale oraz sezonowe - tym razem jest to ciemny dunkel lager).

W piątek browar rozpoczął oficjalną sprzedaż. Na bieżąco będziemy warzyć oraz sprzedawać. W zależności od tego, jak szybko będzie piwo znikać, tak szybko będziemy musieli warzyć następne – informuje Damian Żurawski, wiceprezes zarządu BGH.

Wyprodukowano już 10 tys. litrów

Warzenie pierwszych litrów piwa rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory proces trwa, a do dyspozycji gości wyprodukowano już 10 tys. litrów gotowego produktu. W skali roku BGH jest w stanie wyprodukować około 3-4 tysięcy hektolitrów piwa. Co ważne, browar nie wprowadził jeszcze linii automatycznego butelkowania, ziści się to na wiosnę, a tymczasem w ciągu dwóch dni są w stanie zapieczętować od 200 do 300 butelek.

Piwo można jedynie spożywać na miejscu. W klubie butelki będzie można zakupić „za jakiś czas”. – Chcemy rozszerzyć dystrybucje o pozostałe kluby znajdujące się na miasteczku studenckim – dodaje Żurawski.

W browarze zastosowano nowoczesny system wyszynkowy, dzięki któremu piwo jest schładzane przez cały proces transportu, aż do kufla. – Gwarantuje to najwyższą jakość i świeżość produktu – mówi.

Autor: Łukasz Jeżak

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up