Sukces studentów AGH w prestiżowym konkursie rakietowym

AGH Space Systems i ich "Turbulencja" fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Skonstruowana przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej rakieta „Turbulencja” zajęła drugie miejsce w jednej z kategorii w ramach konkursu rakietowego IREC. Zespół AGH Space Systems był jak dotąd jedyną polską drużyną z Polski startującą w prestiżowych zawodach.

„Turbulencja” zajęła drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 kilometrów. W konkursie IREC, odbywającym się w ramach Spaceport America Cup 2018, drużyna AGH Space Systems zaprezentowała również drugą pocisk – „Panda 3”, który wystartował w kategorii rakiet o maksymalnym pułapie 3 kilometrów i zasilanych silnikiem hybrydowym.

Wysokie loty, wysokie noty

Każda z drużyn była oceniana m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakość finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety czy ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów. m – Wysokie noty pozwoliły zająć krakowskiemu zespołowi drugie miejsce – powiedziała Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH. Dodatkowo team AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję zespołu.

Giganci przemysłu kosmicznego

Tegoroczna, druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX Elona Muska, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w dniach 19-23 czerwca w Nowym Meksyku, USA. Spaceport America jest największym prywatnym kosmodromem na świecie.

„Turbulencja” wykorzystuje silniki rakietowe zasilane paliwem ciekłym, które AGH Space Systems przetestowało po raz pierwszy w 2017 roku na Pustyni Błędowskiej. Członkowie zespołu, który działa w AGH od 2014 r., specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego – budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge, gdzie pokonała 400 zespołów czy European Rover Challenge.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up