Świadczenie postojowe: ponad 20 tys. wniosków niezaakceptowanych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski ZUS wypłacił 140 tys. świadczeń postojowych o wartości 270 mln złotych. 24 tys. wniosków jednak nie zostało zaakceptowanych.

Najwięcej wniosków o świadczenie postojowe w województwie trafiło do krakowskiego oddziału ubezpieczeń – 164,1 tys. (140,4 tys. z nich przyjęto, na łączną kwotę 270 mln zł). Sądecka placówka zrealizowała 63,7 tys. przelewów z postojowym, których wysokość wyniosła 128 mln złotych. W chrzanowskim ZUS wypłacono przeszło 77 mln złotych, w 39 tys. przelewów. Oddział w Tarnowie natomiast wypłacił niemal 32 tys. świadczeń w wysokości 63 mln złotych.

Do małopolskich zakładów ubezpieczeń trafiło w sumie 317,8 tys. wniosków o świadczenie postojowe (42,2 tys. nie zaakceptowano). W 275,5 tys. przypadków przyjęto dokument i wypłacono świadczenia o wartości 540 mln zł.

– Na tę chwilę 99,9 proc. wniosków zostało rozpatrzonych. Odmowa wypłaty świadczenia postojowego następuje w przypadku niespełnienia przesłanek ustawowych przez osobę, która złożyła wniosek – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS.

Chcesz otrzymać świadczenie? Sytuacja nie może ulec poprawie

W całym kraju przekazano 2,5 mln świadczeń postojowych o łącznej wartości 5 mld złotych. Środki te zostały przekazane osobom, które prowadzą działalność gospodarczą albo wykonują umowy cywilnoprawne.

– Wypłaty są realizowane na bieżąco. Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były zrealizowane jak najszybciej. Mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy – zapewnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła.

comments powered by Disqus