"Szkieletor" będzie gotowy wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

fot. Den Didenko/LoveKraków.pl

Pierwszy dźwig, który pojawił się w ubiegłym tygodniu na placu budowy Unity Centre, to dopiero początek dobrych informacji. Generalny wykonawca wylewa płyty fundamentowe pod wszystkimi budynkami jednocześnie. Oznacza to, że zrezygnowano z etapowania inwestycji, a całość zostanie zakończona w podobnym terminie. Według szacunków kompleks Unity Centre będzie gotowy już w czerwcu 2019 roku.

Najważniejszą informacją jest to, że prace przy przebudowie „Szkieletora”, który od kilkudziesięciu lat szpeci krajobraz Krakowa, postępują zgodnie z harmonogramem. Obecnie na placu budowy od strony alei Beliny Prażmowskiego widoczny jest głęboki na kilka kondygnacji wykop. W ubiegłym tygodniu pojawił się też pierwszy dźwig. Prace prowadzi generalny wykonawca – firma Strabag.

– Aktualnie wylewane są płyty fundamentowe pod wszystkimi budynkami kompleksu jednocześnie. Oznacza to, że zrezygnowano z etapowania inwestycji i zostanie ona ukończona mniej więcej w jednym terminie – tłumaczy Jakub Wazowicz z GD&K Group.

Początkowo planowano podział inwestycji na dwa etapy. Wszystko zmieniła umowa podpisana z operatorem hotelu Radisson Red – The Rezidor Hotel Group. Hotel ten miał powstać w ramach drugiego etapu, jednak ze względu na nowe okoliczności zostanie oddany jako pierwszy. Po wybudowaniu znajdzie się w nim 230 pokoi, restauracja, bar, przestrzeń przeznaczona na spotkania biznesowe czy całodobowe centrum fitness.

Czerwiec 2019

Równolegle wykonywane są wszelkie niezbędne przyłącza instalacji, prace ziemne i uzbrojenie terenu. Według obecnych szacunków budowa kompleksu Unity Centre zakończy się w czerwcu 2019 roku. – Prace wykończeniowe wewnątrz budynków dla poszczególnych najemców mogą jednak potrwać jeszcze kilka miesięcy – wyjaśnia Jakub Wazowicz.

Docelowo kompleks Unity Centre będzie się składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni najmu 46 tysięcy mkw. Na terenie w pobliżu ronda Mogilskiego będzie mogło zaparkować 400 samochodów.

Najważniejszym elementem ma być owiany złą sławą „Szkieletor”. Po zakończeniu przebudowy będzie to 102,5-metrowy wieżowiec o nazwie Unity Tower. Oprócz przestrzeni biurowych znajdzie się w nim restauracja i taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki