„Szkieletor” nadal bez generalnego wykonawcy

fot. Den Didenko

Chociaż zakończyły się już prace rozbiórkowe, to nadal nie wiadomo, kto zostanie generalnym wykonawcą kompleksu Unity Centre przy rondzie Mogilskim. „Szkieletor” jest już pozbawiony żelbetowej konstrukcji. Według zapowiedzi właściwe prace budowlane mają ruszyć wraz z początkiem września.

Minął już ponad rok odkąd na placu budowy niedoszłego biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej pojawiła się pierwsza koparka. Przez ten czas ze straszącego od kilkudziesięciu lat budynku skuta została żelbetowa konstrukcja. Przygotowano też teren pod dalsze prace. Teraz generalnemu wykonawcy pozostał już jedynie stalowy szkielet.

W oczekiwaniu na generalnego wykonawcę

Tymczasem nadal nie wiadomo, kto zajmie się budową planowanych budynków Unity Centre. Termin ogłoszenia nazwy generalnego wykonawcy przesuwany jest już od kilku miesięcy. Inwestor cały czas podtrzymuje stanowisko, że wraz z początkiem września rozpocznie się budowa.

Pomimo kilkakrotnej próby nie udało nam się skontaktować z żadną z osób decyzyjnych, która poinformuje, kiedy ostatecznie poznamy generalnego wykonawcę i co jest przyczyną opóźnień.

Biurowce i apartamentowiec

Kompleks Unity Centre składać się będzie z pięciu obiektów: czterech biurowców i apartamentowca. Docelowo wszystkie budynki mają łącznie oferować powierzchnię najmu na poziomie 46 tysięcy mkw. Dotychczas niedokończony biurowiec – Unity Tower będzie miał 27 kondygnacji i powierzchnię najmu 16 500 mkw. Obok staną jeszcze biurowce mające od 6 do 10 kondygnacji. Centralną częścią kompleksu ma być plac. Całość zapewni 400 miejsc parkingowych.

Wiadomo, że w 2019 roku na terenie Unity Center otwarty zostanie pierwszy w tej części Europy hotel Radisson Red, należący do Rezidor Hotel Group. Znajdzie się w nim 230 pokoi, restauracja, bar i przestrzeń przeznaczona na spotkania biznesowe. Najdłużej powstawać ma 102,5-metrowy Unity Tower. W październiku 2019 roku w wieżowcu otwarte zostaną biura i taras widokowy z restauracją na ostatniej kondygnacji.

„Szkieletor” to niedokończony biurowiec Naczelnej Organizacji Technicznej, którego budowa wystartowała w 1975 roku. Plany zakładały, że będzie on pierwszym elementem „krakowskiego Manhattanu”, który miał powstać w pobliżu ronda Mogilskiego. Niektóre z biurowców miały przekraczać 200 metrów wysokości. Ostatecznie ze względu na kryzys ekonomiczny budowa stanęła cztery lata później, a wielkie plany nigdy nie doczekały się realizacji.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up