Tak będzie wyglądał krakowski instytut ekspertyz sądowych [WIZUALIZACJE]

fot. Atelier Tektura

Od końca zeszłego roku powstaje dokumentacja projektowa dla nowego budynku Instytutu Ekspertyz Sądowych. Natomiast od listopada tymczasowa siedziba mieści się w biurowcu przy ul. Fabrycznej.

Właśnie minęły trzy lata odkąd Ministerstwo Sprawiedliwości Sprawiedliwości zatwierdziło program inwestycji, zakładający przekazanie 150 mln złotych na budowę nowej siedziby Instytutu Ekspertyz Sądowych im. J. Sehna w Krakowie przy ul. Śniadeckich 12. Na początku 2022 roku został ogłoszony konkurs architektoniczny, ale został unieważniony.

W zeszłym roku IES ponowił procedurę i w sierpniu zespół ekspertów przyznał pierwszą nagrodę warszawskiej spółce Atelier Tektura. Firma oprócz 30 tys. złotych, otrzymała promesę na zamówienie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej dla obiektu.

Za co nagroda?

W uzasadnieniu zauważono, że projekt charakteryzuje się „wysoką jakością proponowanych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, dzięki którym obiekt może stać się akcentem architektonicznym w skali ulicy Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz planowanej nowej dzielnicy miasta Wesoła”.

Oprócz tego wyróżnia się „racjonalnością i elastycznością struktury funkcjonalno-przestrzennej i materiałowo-konstrukcyjnej”, czy też daje IES  „możliwość dostosowywania się do potrzeb bieżących oraz mogących pojawić się w przyszłości”.

„W sąsiedztwie znajdują się gmachy tworzące kontekst dla przyszłej inwestycji. Są to budynki instytucji publicznych, które charakteryzują się majestatem, symetrią kompozycji, rytmicznymi podziałami elewacji i wystudiowanymi proporcjami”, opisali architekci swój koncept.

„Proponowana architektura w sposób współczesny nawiązuje do powyższej charakterystyki. Zwarta bryła ujęta jest w regularnej formie kwadratu, którego wcięte narożniki odwołują się do klasycznej architektury. Elementami, które dodatkowo osadzają ten współczesny budynek w kontekście Krakowa jest zagospodarowanie terenu i mała architektura. Malownicze elementy takie jak lampy miejskie czy ławki nawiązujące do historycznego rejonu miasta Krakowa współgrają z minimalistyczną bryłą. Cały układ architektoniczny stanowi konsekwentny i regularny system funkcjonalny i estetyczny”, widnieje w projekcie.

Projekty i nie tylko za miliony

Zgodnie z warunkami konkursu, warszawska firma otrzymała z wolnej ręki zamówienie na wykonanie dokumentacji projektowej dla budynku laboratoryjno-biurowego. Instytut poinformował o tym w grudniu zeszłego roku. Wartość zamówienia została ustalona na blisko 4,7 mln złotych.

W dokumentacji znajdą się m.in. projekty: budowlany, wykonawczy i aranżacji wnętrz, a także ich kosztorysy. Spółka ma również uzyskać pozwolenie na budowę.

Natomiast IES w styczniu 2024 roku złożył wniosek od urzędu miasta o pozwolenie na rozbiórkę byłej pralni przyszpitalnej, która pełniła też funkcję magazynową. 14 marca prezydent wydał zgodę na to przedsięwzięcie.

Praca w biurowcu

Zgodnie z informacjami IES nowa siedziba instytutu przy ul. Śniadeckich powinna być gotowa za około cztery lata. Jak na razie naukowcy pracują w tymczasowej siedzibie w biurowcu „Brain Park”. Na trzecim piętrze budynku znajdują się m.in. pokoje badań psychologicznych, laboratorium pisma ręcznego i dokumentów, a także dowodów cyfrowych.

– Wynajem powierzchni pozwoli poprawić standard prowadzenia badań, a także pracy biegłych. W nowej siedzibie pracuje ponad 30 osób, w większości biegli Instytutu – powiadomił instytut jesienią zeszłego roku.

Sprawiedliwości zatwierdziło program inwestycji, zakładający przekazanie 150 mln złotych

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki