Takich studiów jeszcze w Polsce nie było

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński zaprasza na pierwsze w Polsce podyplomowe studia z antropologii sądowej. Ich koszt to 7500 zł.

To pierwsze tego typu studia w naszym kraju. Kurs będzie trwał rok, a liczba uczestników jest ograniczona. Jak tłumaczy Anna Szczepanek z Katedry Anatomii UJ oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, krakowski kurs odpowiada na potrzebę rynku, w którym brakuje specjalistów z tej dziedziny.

Tylko dla chętnych

Roczny kurs jest skierowany do tych, którzy pierwszy etap uczelnianej edukacji mają już za sobą, czyli posiadają minimum tytuł licencjata. – Zapraszamy w głównej mierze biologów, archeologów, absolwentów kierunków medycznych, prawników i historyków – podaje Anna Szczepanek.

– Nie jesteśmy w stanie wykształcić pełnego specjalisty, bo antropologia sądowa nie da nam zawodu, może jedynie być czymś znaczącym dla osób, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej, zaangażować w zespół badaczy. Kursant musi już posiadać pewną wiedzę, po to, aby mógł rozbudować swoje zainteresowania, bo może się okazać, że dla niektórych osób będzie to odnalezienie najlepszego kierunku kształcenia – wyjaśnia.

Uczelnia zakłada limity w ilości przyjmowanych osób. – Ze względu na szerokie grono specjalistów m.in. z Krakowa, Warszawy i Torunia, aby mogli oni swobodnie prowadzić zajęcia i stworzyć grupy zajęciowe z przedmiotów specjalnościowych, zdecydowaliśmy się na limit 26 osób. Maksymalnie może ich być 36 – tłumaczy Szczepanek.

Potrzeba

– W dzisiejszych czasach są często prowadzone ekshumacje, a brakuje specjalistów, którzy wiedzieliby jak się zachować w terenie, i jak przeprowadzić tego typu badania – wyjaśnia Szczepanek.

– W tamtym roku mieliśmy taką sytuację w Chrzanowie, że przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, ekshumowaliśmy 1300 żołnierzy radzieckich. Była wówczas potrzebna osoba, która odpowiadałaby za organizację pracy. Takiej osoby nie było i wtedy pomyśleliśmy, aby stworzyć studia podyplomowe z antropologii sądowej – dodaje.

Pomysłodawcy zapewniają, że kierunek jest nowatorski, a zajęcia będą prowadzone przez praktyków, którzy na co dzień mają do czynienia ze szczątkami ludzkimi i wiedzą jak zaplanować badania oraz jak je przeprowadzić. – To nie będą tylko zajęcia z anatomii, ale również z szeroko pojętej medycyny sądowej, archeologii i archeozoologii – podsumowuje Anita Szczepanek.

Cena

Koszt rocznego kursu to 7500 zł. Zajęcia będą się odbywać blokowo raz w miesiącu w sobotę i niedzielę. – Jeden blok związany jest z medycyną, został podzielony na blok anatomiczno- antropologiczny, a drugi to archeologia, kryminalistyka, archeozoologia oraz entomologia sądowa – dopowiada nasza rozmówczyni.

comments powered by Disqus