To nie koniec biurowców w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków umacnia się na pozycji lidera wśród regionalnych rynków biurowych w Polsce. Obecnie nasze miasto może pochwalić się zasobami na poziomie 992 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Jeszcze w tym roku deweloperzy oddadzą do użytku kolejne 133 tys. mkw. Kolejne budynki wynikają z doskonałej sytuacji na lokalnym rynku pracy

Z roku na rok w Krakowie przybywa nowoczesnych biurowców. Tylko w pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku 81 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. W budowie jest kolejne 275 tysięcy mkw., z czego 133 tys. ma zostać oddane jeszcze w tym roku. Obecnie Kraków jest największym rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą.

Chętnych nie brakuje

Jak informuje Agata Holak, Senior Consultant, Dział Badania Rynku Knight Frank, chociaż w porównaniu do końca roku powierzchnia pustostanów wzrosła z 7,2 do 9,2%, to chętnych na wynajem powierzchni biurowych i tak nie brakuje.

– W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku w stolicy Małopolski podpisano umowy najmu obejmujące 98.000 mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło ponad 70% średniego rocznego wolumenu popytu notowanego w latach 2012-2016 i jednocześnie było wynikiem o zaledwie 11% niższym w porównaniu do rekordowego wyniku z analogicznego okresu poprzedniego roku – porównuje Holak.

Rynek pracownika

Rynek biurowy w Krakowie bardzo mocno napędzają zagraniczne korporacje, które w ostatnich latach coraz pewniej czują się w Krakowie. Obecnie w sektorze SSC/BPO w stolicy Małopolski pracuje już ponad 50 tysięcy osób, a branża rośnie o około 10 tysięcy pracowników w skali roku.

– Odbija się to pozytywnie na mieszkańcach Krakowa, którzy nie mogą narzekać na bezrobocie i brak miejsc pracy. Zdecydowanie obserwujemy rynek pracownika, nie pracodawcy. Biorąc pod uwagę ostatnie 10-15 lat dynamika zmian na rynku pracy jeszcze nigdy nie była w Krakowie aż tak duża i tak korzystna dla pracowników – zwraca uwagę Paulina Kaleta, rekruter z Goldman Recruitment.

Pod koniec czerwca 2017 roku czynsze wywoławcze w biurowcach klasy A kształtowały się na poziomie 13,5-14,5 euro za mkw. miesięcznie, a w obiektach klasy B 10-12 euro za mkw.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up