Trzynasta emerytura należy się 290 tys. emerytów i rencistów z Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ręce 290 tysięcy emerytów i rencistów z Krakowa trafi w sumie 350 milionów złotych w ramach programu Emerytura Plus.

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do otrzymania tzw. „trzynastej” emerytury jest uprawnionych 290,5 tysiąca osób w Krakowie. W tej grupie znajdują się m.in. emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeń, ale również rolnicy z KRUS.

Ponadto do otrzymania świadczenia klasyfikują się osoby pobierające renty wojenne i mundurowe, inwalidzkie, socjalne, rodzinne, zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne. Do tego dochodzą również jednostki otrzymujące nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe czy rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

– Na wypłatę „trzynastki” dla uprawnionych osób z Krakowa zostanie przeznaczonych w sumie 350 milionów złotych brutto – informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS.

Jednorazowa kwota dodatkowego świadczenia pieniężnego wyniesie 1200 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura obowiązująca od pierwszego marca. To jest ok. 1000 złotych „na rękę”.

Nowe świadczenia wpłyną na portfele i konta emerytów w przyszłym miesiącu. – Wypłata świadczeń będzie realizowana zgodnie z terminami wypłat już w kwietniu – dodaje Szaniawska.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up