Tysiące listów z ZUS do krakowskich przedsiębiorców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 173 tysiące przedsiębiorców z powiatu krakowskiego musi być gotowych na zmiany w sposobie opłacania składek. Począwszy od 1 października do końca bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle do każdego z nich indywidualny numer rachunku składkowego. Przedsiębiorcy otrzymają je listem poleconym.

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia. Wówczas wszyscy przedsiębiorcy będą musieli mieć indywidualny numer konta bankowego, który pozwoli jednym przelewem zapłacić wszystkie składki równocześnie. Wcześniejsze konta nie będą już dostępne.

Bank, ZUS i NIP

Numer składać się będzie z 26 cyfr, z których dwie pierwsze to cyfry identyfikujące bank, te od trzeciej do dziesiątej oznaczać będą numer identyfikacyjny ZUS, a ostatnich dziesięć – NIP przedsiębiorcy.

– List będzie wydrukowany na papierze ze znakiem wodnym. Przed rozpoczęciem wpłacania warto zweryfikować, czy numer jest prawidłowy. Będzie można to sprawdzić w każdej placówce zakładu – informuje Bożena Bielawska, p.o. rzecznika prasowego ZUS.

Dogodna forma spłaty

Warto pamiętać, że konieczne jest terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, aby podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jest to też bezpośrednio związane ze świadczeniami krótkoterminowymi. Ważne, aby jak najszybciej uregulować zadłużenie i bieżące składki.

– Jeśli jednak jednorazowa spłata zadłużenia przekracza możliwości płatników, Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje dogodną formę spłaty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą do spraw ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy spłaty długu i dostosuje je do indywidualnej sytuacji płatnika – tłumaczy Bielawska.

Każdy przedsiębiorca, który do końca grudnia nie otrzyma listu z ZUS, powinien skontaktować się z zakładem lub z Centrum Obsługi Telefonicznej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up