Tysiące mieszkań w budowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne mieszkania, które trafią na rynek nieruchomości, to tylko kwestia czasu. W pierwszym półroczu tego roku na terenie Małopolski rozpoczęto budowę aż 10 tysięcy lokali. Jest to piąty najwyższy wynik w kraju. Deweloperzy budują na potęgę, ponieważ zainteresowanie ze strony klientów i tak jest większe niż liczba dostępnych nieruchomości.

W pierwszym półroczu zdecydowanie najwięcej mieszkań rozpoczęto budować w województwie mazowieckim, gdzie liczba lokali przekroczyła 20 tysięcy. Nieco ponad 12 tysięcy to wynik wielkopolski. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa pomorskie, dolnośląskie i małopolskie. Obecnie w naszym województwie powstaje 10 tysięcy mieszkań.

Na drugim biegunie są województwa warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i opolskie, gdzie liczba rozpoczętych inwestycji w żadnym przypadku nie przekroczyła trzech tysięcy mieszkań. W województwie opolskim wynik był nieznacznie wyższy niż 1,5 tys. lokali.

Łącznie w pierwszym półroczu oddano do użytkowania 78379 mieszkań, czyli o 6,3% więcej niż rok temu. Mniej mieszkań powstawało za to biorąc pod uwagę budownictwo społeczne. W przypadku mieszkań czynszowych wynik spadł o 225 mieszkań, spółdzielczych o 213, a komunalnych o 58 lokali.

Zainteresowanie mimo trudności

Jak mówił LoveKraków.pl Marcin Krasoń, analityk Home Broker, w ostatnich miesiącach widać wzrost popytu ze strony kupujących mieszkania zarówno za gotówkę, jak i tych, którzy decydują się na kredyt. W żaden sposób popytu nie hamują wyższe wymagania kredytowe, wzrost wkładu własnego czy coraz wyższe marże w bankach. Wiele mieszkań kupowanych jest już na etapie dziury w ziemi.

– Mamy rekordową sprzedaż deweloperów. Rekordy widzimy chociażby u firm, które są notowane na GPW i raportują swoje wyniki. Widać to też w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do użytku oddawanych jest bardzo dużo mieszkań, rozpoczynają się kolejne budowy, wydawane są nowe pozwolenia. Ta spirala się nakręca z każdej strony – uważa Krasoń.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up