Udzielą darmowej pomocy prawnej

fot. LoveKraków.pl

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał dziś umowę z Okręgową Radą Adwokacką i Okręgową Izbą Radców Prawnych o nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Krakowa. Ze względu na wzrost liczby mieszkańców zostanie otwarty o jeden punkt pomocy więcej.

Po raz kolejny w Krakowie zostaną otwarte punkty darmowej pomocy prawnej dla mieszkańców. – W tym roku mieliśmy 30 punktów prawnych, gdzie mieszkańcy, których nie stać na pomoc prawną, mogli z niej bezpłatnie skorzystać. W roku 2018 takich punktów będzie 31, ponieważ liczba mieszkańców wzrosła – informuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Organizacja punktów pomocy

Ustalono, że w 15. punktach pomocy będą udzielać adwokaci z Krakowskiej Izby Adwokackiej i radcy prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych. – Nasza koncepcja pomocy prawnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród adwokatów. W zeszłym roku do świadczenia pomocy zgłosiło się 100 osób, a obecnie jest ich 150 – mówi Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Pozostałe 16 miejsc zostanie powierzonych organizacji pozarządowej, która wygra w konkursie ofert. Udzielanie pomocy w każdym punkcie będzie odbywało się minimum cztery godziny dziennie, od poniedziałku do piątku.

Kto może skorzystać z porady?

– Na pewno każdy spotkał się z sytuacją bezradności wobec skomplikowanych przepisów, dlatego tak ważne jest to, żeby była udzielana profesjonalna pomoc prawna. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli uniknąć sytuacji, w których będą musieli ponosić negatywne konsekwencje pochopnie podejmowanych decyzji – mówi Krzysztof Kostański, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać: młodzi ludzie do 26. roku życia, rodziny wielodzietne, seniorzy od 65. roku życia, weterani i kombatanci, kobiety w ciąży, osoby dotknięte klęską żywiołową, oraz mieszkańcy korzystający z pomocy społecznej.

Zakres udzielenia pomocy

Specjaliści będą mogli wskazać rozwiązanie problemu prawnego, poinformować o uprawnieniach, obowiązkach i stanie prawnym, sporządzić projekt pism (oprócz pism procesowych w toczącym się postępowaniu) oraz pomóc w ustanowieniu adwokata, radcy prawnego, podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Darmowa pomoc prawna nie obejmuje prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz wszelkich spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym podatkowych z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Karolina Kubowicz

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up