UJ nie chciał drugiego „Szkieletora” i pozyskał miliony

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budynek przy ulicy Reymonta 4 służył studentom przez kilkadziesiąt lat. Teraz nie spełniał już niezbędnych standardów bezpieczeństwa, dlatego UJ zdecydował się na gruntowny remont. Ze względu na to, że modernizacja musiałaby pochłonąć ponad 80 milionów złotych, konieczne było pozyskanie środków zewnętrznych. W poniedziałek uczelnia podpisała umowę zakładającą przekazanie 40 mln zł ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obiekt przy ul. Reymonta powstał w latach 60. z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był on siedzibą Instytutu Fizyki. Teraz ze względu na kiepski stan budynku konieczna jest jego przebudowa. Gdyby remont musiała sfinansować sama uczelnia, wiązałby się on z ogromnym wydatkiem. Całkowita wartość inwestycji, ustalona w oparciu o projekt budowlany i wykonawczy, wynosi 84,4 mln zł.

„Szkieletora nie będzie”

Uczelni udało się podpisać porozumienie, dzięki czemu znajdą się środki na znaczną część planowanego remontu. 40 mln zł przekaże MNiSW, 21,8 mln zł dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a 22,6 mln zł stanowią środki własne Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym 10,9 mln ze środków Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

W poniedziałek Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak podpisali oficjalne porozumienie. – To jest ważne w uniwersytecie, że oprócz kampusu, z którego jesteśmy dumni, potrafimy zadbać o te budynki, które są w centrum miasta. Obiekt przy ulicy Reymonta w tej chwili z racji bezpieczeństwa nadawał się do zamknięcia. To sprawa ważna także dla Krakowa. Bardzo nie chcieliśmy żeby w naszym mieście był drugi „szkieletor” – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Radości z nawiązanego porozumienia nie ukrywał też wicepremier Jarosław Gowin. – Bardzo się cieszę, że dzisiaj ministerstwo może udzielić wsparcia temu przedsięwzięciu. Dzięki niemu proces formowania przyszłych elit administracyjnych, politycznych i naukowych w obszarze stosunków międzynarodowych i nauk o polityce będzie przebiegał w warunkach dużo godniejszych – zapewniał.

Liczne zmiany

Przebudowa obejmie m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych i zaprojektowanie schodów zewnętrznych, pełną wymianę instalacji wewnętrznych i remont elewacji.

Laboratoria i warsztaty zostaną przekształcone w sale biblioteczne i dydaktyczne. Planowana jest również termomodernizacja. Zamontowane instalacje obniżą koszty zużycia energii o ok. 60%. Zmiany nie obejmą głównej konstrukcji budynku.

Wiadoma przyszłość

Po remoncie obiekt zostanie zagospodarowany jako siedziba powstałego w 2000 roku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Do tej pory był on porozrzucany po różnych wynajmowanych budynkach. Centralizacja i przenosiny do własnego obiektu pozwolą też na redukcję kosztów utrzymania.

Docelowo z przebudowanego obiektu będzie mogło korzystać ponad 3 tysiące studentów i 376 pracowników. Modernizacja ma ruszyć w przyszłym tygodniu i potrwa dwa lata. Pełna działalność wydziału rozpocznie się w roku akademickim 2020/2021.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up