Ukraińcy na krakowskim rynku pracy. 27-procentowy wzrost

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Obecnie poszukiwani są pracownicy do prac dorywczych. Z zapotrzebowania rynku korzystają obcokrajowcy.

– Obcokrajowcy chętnie przyjeżdżają do Polski, aby pracować sezonowo w różnych sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo, budownictwo, gastronomia, turystyka i opieka nad osobami starszymi – zauważa Yulia Zachorodna z Grupy VIPoL, agencji pracy tymczasowej pośredniczącej między obcokrajowcami a polskimi pracodawcami.

Najliczniejszą grupą wciąż są Ukraińcy, a konkretnie Ukrainki, które stanowią 90 proc. polskiego rynku pracy wśród legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Blisko połowa rodzimych firm ma dobre nastawienie do zatrudnienia naszych wschodnich sąsiadów. 56 proc. pracowników zajmuje stanowiska niższego szczebla, a 32 proc. średniego.

Krakowski urząd pracy opublikował niedawno dane za czerwiec, z których wynika, że do pracy zgłoszono 2377 osób z Ukrainy, co oznacza 27-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku.

– Umożliwienie pracy sezonowej jest nie tylko mądrym wsparciem dla kandydata, ale też wielką korzyścią dla samego pracodawcy, który zyskuje dobrego i lojalnego pracownika, doceniającego swoje nowe miejsce pracy – mówi Zachorodna analizując dane ogólnopolskiej.

Najpopularniejsze stanowiska

A jakie stanowiska były najchętniej powierzane Ukraińcom mieszkającym w Krakowie? – Zarówno w tym jak i zeszłorocznym czerwcu dominowały profesje nie wymagające szczególnych kwalifikacji bądź doświadczenia, jednakże w przeciwieństwie do ofert pracy zgłaszanych do Grodzkiego Urzędu Pracy, popularne było zatrudnianie w zawodach, które wymagały wyższych kwalifikacji, jak np. analitycy systemów komputerowych i programiści czy operatorzy zautomatyzowanych linii produkcyjnych – czytamy w najnowszym Krakowskim Obserwatorium Rynku Pracy.

Z danych GUP wynika, że najpopularniejszymi stanowiskami były: operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej, pracownik utrzymania czystości, pomoc kuchenna, magazynier i pracownik produkcji. W porównaniu z czerwcem 2022 roku z zestawienia wypadły stanowiska związane z m.in. analityką i programowaniem.