Ukraińcy nie chcą kupować mieszkań w Polsce

Budowa

Tylko 6 procent pracowników zza naszej wschodniej granicy planuje zakup nieruchomości w Polsce.

Według barometru imigracji zarobkowej firmy Personnel Service z drugiej połowy 2019 roku, ukraińscy pracownicy w większości (85,5 procent) nie planują zakupu własnego lokum w Polsce.

Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, dostrzega niedogodności w nabyciu nieruchomości przez imigrantów w Polsce i apeluje o zmiany, które zachęcą Ukraińców do pozostania w kraju i kupna tutaj mieszkania.

− Szacuje się, że kadra pracowników, która przyjechała do nas ze Wschodu, liczy sobie blisko dwa miliony osób. Wraz z pracodawcami apelujemy o wydłużenie okresu pracy na uproszczonej procedurze zatrudniania dla Ukraińców z sześciu miesięcy do co najmniej roku. W ten sposób zminimalizujemy rotację, zatrzymamy część obywateli Ukrainy u nas na dłużej, a zatem powiększymy grono skłonnych do zakupu mieszkań − wyjaśnia Inglot.

Taniej wynająć lub dostać od pracodawcy

Ukraińcy zadeklarowali w badaniu, że oferta mieszkania była najczęściej oferowanym świadczeniem pozapłacowym przez pracodawców.

− Pracownicy z Ukrainy nie kupują mieszkań, bo łatwiej jest im je wynajmować. Taniej jest wynająć lokum w kilka osób, niż brać kredyt na zakup mieszkania, którego rata oscylowałaby w granicach 1500 zł − mówi Paweł Płonka z krakowskiego Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Mniejszość narodowa, która najchętniej kupuje mieszkania w naszym kraju to Niemcy (3,6 tysiąca lokali). Ukraińcy plasują się na drugim miejscu (2,6 tysiąca). Za to pod względem zakupionej powierzchni mieszkań Ukraińcy przodują – 100 tys. mkw.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up