Unijne przepisy zmuszą firmy do zwiększenia bezpieczeństwa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad połowa firm w Polsce odnotowuje przynajmniej sześć cyberataków rocznie, w 70% dopuszczali się ich pracownicy firmy, a 40% dużych firm nie jest przygotowanych na ataki w sieci – wynika z raportów PwC, Intel i Intel Security. Mimo niepokojących danych w wielu firmach nadal nieprzestrzegane są procedury związane z siecią w firmie. Taki stan rzeczy mają zmienić unijne przepisy, które zmuszą przedsiębiorstwa do wprowadzenia supernowoczesnych zabezpieczeń.

Cyberataki stały się prawdziwą zmorą naszych czasów, jednak wiele firm nadal bagatelizuje ewentualne niebezpieczeństwa, na które narażone są ich sieci. Do ogromnego wycieku 800 tysięcy danych osobowych doszło chociażby w aferze związanej z pozyskiwaniem informacji z systemu PESEL. O fakcie tym resort cyfryzacji dowiedział się dopiero rok po zdarzeniu.

– Systemy monitorujące mają takie opcje - współpracują z administratorem sieci, podając mu informacje, kto i kiedy logował się do serwera lub innego zasobu z poufnymi danymi, rejestrują też próby nieudanych zalogowań i pokazują, czy na przykład odbyło się ono w nietypowy sposób – poza godzinami pracy czy w wolne dni – tłumaczy Tomasz Kunicki, założyciel i prezes AdRem Software, producenta systemu NetCrunch.

Wysokie kary

Możliwości zwiększenia ochrony przedsiębiorstw jest wiele i choć niektóre z nich nie wymagają ogromnych nakładów finansowych, to stosowanie ich nadal nie jest powszechne. Przedsiębiorstwa do zmian zostaną zmuszone przez unijnych urzędników, którzy planują wprowadzić rewolucyjne zmiany w ochronie danych osobowych. 25 maja 2018 r. wejdzie w życie nowe Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych, nazywane w skrócie GDPR (General Data Protection Regulation), które wprowadzi jednolite regulacje dla wszystkich państw członkowskich.

Zmiany mogą być szczególnie bolesne dla polskich firm. 1/3 krajowych przedsiębiorstw nie dostosowała się nawet to poprzednich zasad. Tym razem oporni mogą spodziewać się wysokich kar. Tam gdzie dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa danych nakładane będą grzywny w wysokości do 4% rocznego globalnego przychodu lub 20 mln euro, w zależności od tego, która kwota będzie wyższa.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up