Uniwersytet Ekonomiczny edukuje o przestępczości gospodarczej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie ma jednoznacznych wymiernych statystyk określających skalę przestępczości gospodarczej oraz negatywne skutki tego zjawiska dla budżetu państwa. Jednak jak wynika z najnowszego raportu PwC, 36% badanych przez firmę przedsiębiorców padło ofiarą nadużyć finansowych w ciągu ostatnich dwóch lat. Dlatego też w poniedziałek o godzinie 11.00 na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędzie się Forum Handlu Zagranicznego „Przestępczość gospodarcza w obrocie międzynarodowym”.

To już VI edycja tego wydarzenia. Spotkanie ma na celu zbliżenie ze sobą świata nauki i biznesu i przedstawienie studentom praktycznych aspektów prowadzenia biznesu na rynku międzynarodowym. Forum towarzyszyć będą też dyskusje na temat szeroko pojętego handlu międzynarodowego.

Odmienna tematyka

Tegoroczna edycja będzie miała inny charakter niż poprzednie. W latach ubiegłych prelegentami byli głównie przedstawiciele świata biznesu. W tym roku, z uwagi na tematykę Forum, wśród gości dominują przedstawiciele instytucji zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej m.in. Andrzej Baś, Kierownik Sekcji Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Krakowie, nadkomisarz Michał Nowak, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie czy Łukasz Burant z Zepołu Usług Śledczych PwC.

Organizatorzy chcą uświadomić studentów Uniwersytetu Ekonomicznego co do skali i rodzajów zagrożeń. Istotna będzie również wiedza na temat walki z tym zjawiskiem.

Nieznana skala, ogromne zagrożenie

Jak mówi dr Adam Michalik z Katedry Handlu Zagranicznego UEK, nie ma jednoznacznych statystyk mówiących o skali przestępczości gospodarczej. Zwraca jednak uwagę, że według policyjnych danych w 2014 roku stwierdzono ponad 160 tysięcy przypadków przestępstw gospodarczych.

– Należy pamiętać, iż liczba ta stanowi jedynie wycinek faktycznej wielkości, gdyż duża liczba tego typu przestępstw nie jest zgłaszana. Także coraz popularniejszą formą staje się cyberprzestępczość, która dotyka zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Oczywiście poza skutkami dla firm i osób pokrzywdzonych poważne straty z tego tytułu ponosi budżet państwa. Same straty z tytułu wyłudzenia VAT są szacowane na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie – mówi Adam Michalik.

Forum Handlu Zagranicznego jest organizowane przez Katedrę Handlu Zagranicznego i Koło Naukowe Handlu Zagranicznego. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 11 w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym w Sali 7.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up