Uniwersytet Jagielloński chce odbiurokratyzować uczelnię

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek Uniwersytet Jagielloński uruchomił stronę internetową Zespołu ds. Odbiurokratyzowania Procedur UJ. Dzięki anonimowemu formularzowi można na niej zgłaszać problemy dotyczące procedur administracyjnych na uczelni. Istnieje także możliwość zaproponowania własnych rozwiązań.

Powstanie Zespołu ds. Odbiurokratyzowania Procedur w UJ to inicjatywa rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, który pierwsze kroki w tym zakresie poczynił w grudniu ubiegłego roku. W skład zespołu zostali powołani: dr hab. Dorota Szumska, prodziekan ds. badań i rozwoju Wydziału Filologicznego UJ, dr Paweł Czarnecki, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego UJ na Wydziale Prawa i Administracji, dr Justyna Maciąg, adiunkt w Katedrze Zarządzania Publicznego w Instytucie Spraw Publicznych na WZiKS i dr Błażej Nikiel-Wroczyński, asystent w Instytucie Obserwatorium Astronomicznego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Badania ankietowe i wywiady

Zespół ma za zadanie określać obowiązki biurokratyczne, które mogą być usunięte lub usprawnione bez utrudniania przy tym działalności uczelni. Docelowo mają zostać stworzone rekomendacje, które będą kierowane do Stałej Rektorskiej Komisji Statutowo-Prawnej. – Strona funkcjonuje dopiero od poniedziałku. Do tej pory trwało tworzenie zespołu pod przewodnictwem dr hab. Doroty Szumskiej oraz metodologii rozwiązywania zgłaszanych problemów – poinformowało nas biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz zwykłej analizy danych zespół będzie przeprowadzał badania ankietowe na studentach, pracownikach UJ czy innych podmiotach zainteresowanych. Odbędą się także wywiady z pracownikami.

Na efekty trzeba poczekać

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile czasu jest potrzebne, by rozwiązać zgłaszany problem. – Jako pierwsze będzie diagnozowane, czy dany problem faktycznie istnieje, a jeśli tak, to czy jest on możliwy do rozwiązania lub uproszczenia na poziomie uczelni i nie jest zależny od litery prawa – zapewnia biuro prasowe UJ.

Ze względu na fakt, że strona funkcjonuje dopiero od poniedziałku, na pierwsze rezultaty będzie trzeba trochę poczekać. – Pierwsze wyniki pracy nowej jednostki będzie można ocenić najwcześniej za miesiąc – informuje uczelnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up