Uniwersytet Papieski otwiera studia z coachingu. Absolwenci znajdą pracę?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Papieski otwiera bezpłatne dwuletnie studia magisterskie na kierunku filozofia, ze specjalnością coaching. 50 studentów z każdego rocznika ma szansę wyszkolić się w tym stosunkowo młodym zawodzie i nabyć niezbędne umiejętności do zostania coachem. Zdaniem eksperta kierunek ten daje niewielką szansę pracy na etacie, a absolwenci często trafiają np. do korporacji.

Studia są przeznaczone dla każdej osoby z tytułem licencjata, magistra, a nawet doktora. Podczas pierwszego semestru uczestnicy będą pogłębiać swój światopogląd, poznając etykę, która zdaniem pomysłodawców jest fundamentem coachingu. Główne nurty filozoficzne mają pomóc w krytycznym i racjonalnym myśleniu oraz pogłębiać umiejętności komunikacyjne.

Drugi semestr daje możliwość wyboru coachingu jako swojej specjalizacji. Studenci będą uczyć się wszystkiego, co będzie konieczne do otwarcia i prowadzenia z sukcesem własnej praktyki coachingowej. Zajęcia w większości będą prowadzone w formie warsztatowej.

– Każdy student oprócz teorii będzie posiadał mocny fundament praktyczny prowadzenia sesji, używania narzędzi coachingu, pozna różne formy pracy podczas sesji oraz dowie się, jak prowadzić działalność gospodarczą – tłumaczy Tatiana Krawczyńska-Zaucha, coach i współtwórca specjalizacji.

Zajęcia poprowadzą eksperci

Wszystko odbywać się będzie pod okiem coachów, akredytowanych w jednym z międzynarodowych stowarzyszeń coachów na świecie. W planach uczelni jest też akredytowanie samej specjalności. Dzięki temu studenci będą mieli konkretne potwierdzenie swoich kompetencji coachingowych.

Mimo iż uczelnia nie badała zapotrzebowania na coachów na rynku pracy, to jej przedstawicielka zaznacza, że rynek usług coachingowych rośnie o ponad 20% rocznie. – Dobrzy specjaliści zawsze znajdą pracę, a tylko takich chcemy wypuszczać z murów naszych uczelni – mówi tłumaczy Tatiana Krawczyńska-Zaucha.

Zawód coacha jest stosunkowo młody na polskim rynku pracy. Jeszcze 15 lat temu mało kto o nim słyszał, choć od lipca 2014 roku coach zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności rynku pracy.

Coachowi trudno o etat

Jak mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A., w ostatnich latach widać wzmożone zainteresowanie coachingiem ze strony kandydatów. Dostrzega jednak, że rzadko kiedy jest to praca zapewniająca stałe zatrudnienie na etacie.

– Z raportu „Szkoły coachingu 2014" wynika, że zbadane szkoły wykształciły łącznie 4,7 tys. coachów. Nie wszyscy oni są aktywni na rynku pracy, co daje szansę na znalezienie zajęcia w wielu firmach lub korporacjach. Rzadko jest to praca na etacie, raczej występuje to w formie równoległych prac projektowych – ocenia Krzysztof Inglot.