Urynowicz: Koronawirus nas nie zaskoczył

Forum ekonomiczne 2020 fot. biuro prasowe umwm
– Nie odnoszę wrażenia, że koronawirus nas zaskoczył, jeśli chodzi o kierunek działań samorządu regionalnego. Potraktowaliśmy to jako wyzwanie – mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020.
– Małopolska Tarcza Antykryzysowa powstała na długo wcześniej niż rządowe rekomendacje w tym kierunku. Byliśmy bardzo aktywni w wielu elementach, przeznaczając miliard złotych na działania w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – dodał wicemarszałek.

Podczas Forum Ekonomicznego podkreślano, że Małopolska może być dziś wzorem współpracy samorządowych władz regionalnych z przedstawicielami przedsiębiorców np. w zakresie turystyki – branży, która szczególnie odczuła skutki epidemii koronawirusa.

– W Małopolsce ta współpraca zadziałała. Można powiedzieć, że na tym tle w innych regionach kraju nie zrobiono niczego. Na poziomie małopolskim, regionalnym, idzie nam to zdecydowanie lepiej niż na poziomie krajowym – mówił prezes Krakowskiej Izby Turystyki Piotr Laskowski.

W trakcie panelu w Małopolskiej Strefie Spotkań parokrotnie zwrócono uwagę, że nawet najlepsze przepisy nie pomogą, jeśli zabraknie zwykłej woli współpracy. Radny województwa Grzegorz Biedroń, a zarazem prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej zwrócił uwagę, że Tomasz Urynowicz nie jest „typowym przedstawicielem” środowiska urzędniczego. – Ma doskonały kontakt z samorządem gospodarczym – zaznaczył.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki