W 2020 roku blisko 9 mln pasażerów ma skorzystać z Kraków Airport

Krakowskie lotnisko w tym roku ma obsłużyć niespełna dziewięć milionów pasażerów – poinformował Paweł Galiak, dyrektor handlowy Kraków Airport.

W 2019 roku z usług portu lotniczego skorzystało ponad 8,4 mln osób. Był to wzrost o 24 procent w porównaniu do 2018 roku.

23 tys. osób dziennie

– Średnio przez nasze lotnisko w ciągu dnia przewijało się 23 tysiące osób. Rekord padł 27 grudnia, kiedy obsłużyliśmy 32 tysiące osób – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Paweł Galiak, dyrektor handlowy zdradził, że od połowy roku lotnisko notuje powyżej 20 procent wzrostu. – To wyróżnia nas na tle portów lotniczych w Polsce, Europie i świecie. W Polsce mówimy o średnio sześcioprocentowym wzroście, w Europie o czterech procentach – powiedział.

2 mln osób do Wielkiej Brytanii

Najpopularniejszymi krajami były: Wielka Brytania (2 mln osób), Niemcy, Włochy, Polska i Norwegia. W 2018 roku w pierwszej piątce widniała jeszcze Hiszpania, która w 2019 roku musiała ustąpić miejsca państwu z północy Europy.

Najchętniej odwiedzanymi miastami przez pasażerów Kraków Airport były: Londyn, Frankfurt, Warszawa, Oslo oraz Monachium.

W okresie wakacyjnym samoloty z Balic latały najczęściej do Portugali, Turcji, Hiszpanii, Cypru oraz Malty.

Plany na 2020 rok

– W 2020 roku zakładamy wyhamowanie rozwoju. Przełoży się to na wzrost w granicach siedmiu procent w porównaniu rok do roku – powiedział dziennikarzom Paweł Galiak, dyrektor handlowy Kraków Airport.

Aby obsługa pasażerów była sprawniejsza, zarząd lotniska zdecydował się na wprowadzenie trzeciego, najwyższego poziomu koordynacji. – Efektem tego powinno być zablokowanie przyrastania tzw. godziny szczytowej – podkreślił Galiak.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up