W drugim kwartale wynajęto dwukrotnie mniej biur niż w pierwszym

ABB dokonało największej transakcji w tym roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że w samym drugim kwartale tego roku na rynkach regionalnych wynajęto niemal dwukrotnie mniej powierzchni biurowej niż w pierwszym. Jednocześnie od początku roku najwięcej powierzchni wynajęto w Krakowie (114,7 tys. mkw.).

Dane dotyczą ośmiu głównych rynków regionalnych, czyli Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Katowic, Poznania, Łodzi, Szczecina i Lublina.

W pierwszej połowie roku na całym polskim rynku biurowym wynajęto prawie 668 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 330 tys. na największych rynkach regionalnych. To lepszy wynik w stosunku do roku 2019, aczkolwiek popyt na biura poza stolicą w II kw. 2020 roku był o 50 proc. niższy w porównaniu z I kw.

– Popyt na powierzchnie biurowe w pierwszym półroczu wzrósł o prawie 10 procent rok do roku. Taki rezultat zawdzięczamy m.in. rynkowi krakowskiemu, na którym skupiła się jedna trzecia aktywności najemców poza Warszawą – mówi Karol Patynowski, ekspert ds. rynków regionalnych z JLL.

ABB z największą umową

Największą dokonaną transakcją na regionalnym rynku biurowym w pierwszej połowie roku było odnowienie umowy przez ABB w biurowcu Axis (20 tys. mkw.), zlokalizowanym tuż przy rondzie Mogilskim.

Na drugim miejscu uplasowała się umowa przednajmu firmy Fujitsu w Łodzi (16,3 tys. mkw.), a na trzecim transakcja poufna w Tertium Business Park nieopodal ronda Barei na 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Warszawa jednak dominuje. W tym roku sfinalizowano największą transakcję w historii polskiego rynku biurowego – umowę przednajmu PZU w Generation Park Y na 46,5 tys. mkw. powierzchni.

– Pomimo pandemii, kiedy to aktywność części najemców uległa osłabieniu, na rynku jest wiele firm, które kontynuują rozwój swojego biznesu. Prawie 68 proc. całkowitego, regionalnego popytu na biura w pierwszej połowie roku oraz siedem z dziesięciu największych transakcji z tego okresu, stanowiły umowy dotyczące wynajmu nowej powierzchni biurowej – dodaje Karol Patynowski.

comments powered by Disqus