W Krakowie padł rekord Europy! HackYeah największym hackathonem

1700 uczestników, w tym 450 kobiet w Tauron Arena Kraków – te dwie liczby są dowodem, że hackathon HackYeah oficjalnie pobił dwa rekordy. HackYeah to największy hackathon stacjonarny w Europie, oraz hackathon z największą liczbą programistek biorących w nim udział! W niedzielne popołudnie uczestnicy otrzymali wysokie nagrody 24-godzinną rywalizację i pracę nad zadaniami związanymi m. in. z analizowaniem danych o wypadkach drogowych w Krakowie, wyłapywaniem oszustów podatkowych, usprawnianiem działania organizacji NGO czy foodsharingiem.

HackYeah – największy hackathon stacjonarny w Europie - odbył się w miniony weekend w krakowskiej Tauron Arenie. Uczestnicy przez 24 godziny pracowali nad zadaniami z zakresu bezpieczeństwa sportów ekstremalnych, problemów społecznych, kataklizmów pogodowych, oraz nad zadaniami partnerów wydarzenia. Jakie rozwiązania zostały wyróżnione?

KATEGORIA X-SPORTS - projekt 42.2

System i urządzenie pomagające ocenić, czy osoba praktykująca sporty ekstremalne (np. wspinaczka) jest bezpieczny. System monitoruje takie wskaźniki jak temperatura ciała i ruch ciała czy puls, wykrywa anomalie i w razie ich odnotowania – automatycznie wysyła ostrzeżenie do służb ratunkowych.

Nagroda: 10 000 PLN

KATEGORIA X-SOCIAL - projekt K.W.A.D.R.A

Łatwy w obsłudze i przyjazny system dla Szlachetnej Paczki i innych organizacji pozarządowych, usprawniający komunikację między wolontariuszami a darczyńcami.

Nagroda: 10 000 PLN

KATEGORIA X-NATURE - projekt Smoco.

Prosta, mobilna gra dla dzieci, która uświadamia je, jakie zachowania mogą być szkodliwe dla środowiska.

Nagroda: 10 000 PLN

KATEGORIA X-CITY, zadanie Miasta Kraków - projekt Neuralbit Technologies

Zespół zapoczątkował georewolucję w Krakowie! W trakcie 24 godzin powstało narzędzie, które pomaga administracji krakowskiej rozwiązać problem georeferencji wszystkich danych zgromadzonych w ich bazach danych. Narzędzie to pomoże Miastu otworzyć posiadane dane i udostępniać je obywatelom. Jesto to droga prowadząca do OPEN DATA. Przedstawiciele Miasta Krakowa podkreślają, że potrzebują tego narzędzia i będą go aktywnie używać!
Nagroda: 6 biletów VIP na koncert Metalliki w Krakowie.

– Zadanie zaproponowane przez Miasto Kraków wydało nam się ciekawe, ponieważ mocno nawiązywało do tematyki Big Data, którą się interesujemy. W ramach zadania zaprojektowaliśmy system wspierający nanoszenie danych z raportów policyjnych na mapę miasta. Zaproponowane przez nas rozwiązanie wykorzystywało HashMapy do szybkiego porównywania adresów podanych w dowolnym formacie, oraz mechanizmy korelacyjne pomagające wyszukać podobne ciągi znaków w przypadku w którym HashMapy były niewystarczające. W swoim systemie skupiliśmy się na maksymalizacji poprawności wyszukiwania adresów zdarzeń – opowiada Piotr Szeląg, członek zwycięskiego zespołu.

KATEGORIA TA-X, zadanie Ministerstwa Finansów - projekt codeheroes

Zespół wyspecjalizowany w FinTech, koncentrujący się na tworzeniu rozwiązań dla banków, rządów i dużych firm. Codeheroes w 24 godziny stworzyli system wykrywania nadużyć VAT na popularnym portalu aukcyjnym!

Nagroda: 30 000 PLN, podróż i bilety na WebSummit

– Nasze rozwiązanie wykrywa oszustwa podatkowe na popularnej platformie aukcyjnej i pozwala organom państwowym w łatwy sposób skontaktować się z osobami, które się ich dopuszczają. Przy tworzeniu VATMANa (bo tak nazywa się nasz system) skupiliśmy się nie tylko na opracowaniu złożonego algorytmu, ale również na user experience, przejrzystością interfejsu i dostarczeniem kompletnego produktu, gotowego do wdrożenia. Na każdym etapie prac konsultowaliśmy rozwiązanie z mentorami Ministerstwa Finansów, upewniając się, że stworzony produkt będzie dostosowany do ich potrzeb. To już 2 hackathon w 2017 roku, który wygraliśmy, pierwszym był KrakHack – mówi Maja Schaefer, lider wygranego zespołu.

KATEGORIA X-FINTECH, zadanie UBS

Zwycięski zespół wykorzystał techniki wydobywania danych w celu wyodrębnienia danych dostępnych zarówno w mediach społecznościowych, jak i instytucjach finansowych. Powstałe rozwiązanie ostrzega przed złymi decyzjami finansowymi.

Nagroda: Oculus Samsung Gear VR 3 oraz zestawy gadżetów UBS

KATEGORIA LUXOFT Automotive

Zwycięskie zespoły skorzystały z technologii DL i sztucznej inteligencji, aby prowadzenie samochodu i transport stał się łatwiejszy, bezpieczniejszy i mądrzejszy, jak również zmierzyły się z zagadką matematyczną.

Nagroda: zestawy LEGO Mindstorm, zdalnie sterowany samochód i plecaki wypełnione gadżetami Luxoftu.

Rekord uczestników, rekord kobiet w IT

Podczas HackYeah odbyła się też debata na temat kobiet w IT. Prowadził ją Edwin Bendyk z tygodnika “Polityka”, a udział wzięli:

●      Filip Jarmakowski - Urząd Miasta Kraków

●      Anna Szwiec - Women in Technology

●      Patrycja Szostakowska - Brainly

●      Rita Pater - u2i

●      Filip Walkowicz - AKAMAI

Debata podkreślała atmosferę hackathonu - na wydarzeniu było obecne 450 kobiet pracujących w IT. Kobiety znalazły się też w każdym zespole zwycięskim. Organizatorzy mają nadzieję, że na kolejnej edycji będzie ich jeszcze więcej i procentowy wzrost tej tendencji stanie się standardem na wydarzeniach IT. Podczas debaty padły ważne wnioski w tej kwestii - organizatorzy podzielą się nimi niebawem.

Oprócz wielogodzinnego kodowania, HackYeah było też świetną zabawą oraz okazją do poszerzania wiedzy i kontaktów. Uczestnicy brali udział w wykładach, korzystali z wiedzy ponad 100 mentorów oraz korzystali ze ścianki wspinaczkowej, symulatorów jazdy WRC, strzelnicy laserowej czy flipperów i gier wideo.

Organizatorom - firmom PROIDEA oraz Lynxia - udało się stworzyć dobre warunki dla 1700 uczestników, którzy wspólnie wytworzyli wspaniałą atmosferę rywalizacji, wymiany doświadczeń i wiedzy. Pierwsza edycja przeszła do historii, kolejna odbędzie się za rok.

Partnerami wydarzenia było Miasto Kraków, Ministerstwo Finansów, Luxoft, UBS, Estimote, Google for Developers, Flixbus, PKO, <epam>, LOTTO, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, PKP Intercity.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up