W Krakowie wystawiono ponad 650 tys. e-ZLA

ZUS fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od momentu wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich w całym województwie wystawiono ich 1,3 mln. W samym Krakowie liczba e-zwolnień wyniosła ponad 650 tys.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował osiem miesięcy, w trakcie których w Polsce zaczęły obowiązywać e-zwolnienia. Choć tradycyjne zaświadczenia są jeszcze sporadycznie wystawiane, ich liczba jest znikoma. – Co bardzo istotne, liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc spada – komentuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS.

E-zwolnienia

Elektroniczne zwolnienia zastąpiły znane wszystkim bardzo dobrze białe bloczki, z którymi trzeba było się udać do pracodawcy, aby poinformować go o swojej niedyspozycji do pracy. Teraz lekarz, wpisując jedynie PESEL pacjenta, jest w stanie pobrać z systemu wszystkie niezbędne dane do wystawienia e-zwolnienia.

– W całym kraju od grudnia zeszłego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 16,9 mln e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej lekarze przekazali tylko nieco ponad 32 tys. sztuk zaświadczeń – wyjaśnia Szaniawska.

Jak tłumaczy rzeczniczka, „zanim elektroniczne zwolnienia stały się obowiązkowe, ZUS odbył tysiące spotkań z lekarzami, przeprowadził setki szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA”. Według zapewnień zakładu w każdym oddziale pojawili się specjalni koordynatorzy, którzy odpowiadają za kontakt z placówkami medycznymi.

– Dzisiaj, kiedy inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu, mają nadal ok. 2 proc. zwolnień w formie papierowej – dopowiada Szaniawska. W maju w Polsce ta liczba spadła do 0,02 proc.

Kraków

Informowaliśmy już, jakie efekty przyniosły w Krakowie kontrole zwolnień wystawianych przez lekarzy. Teraz należy pokazać, ile zwolnień zostało wystawionych w stolicy Małopolski oraz czy lekarze faktycznie wybierają elektroniczną drogę wystawiania zaświadczeń.

Od momentu powszechnego wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich najwięcej wystawiono ich w krakowskim oddziale ZUS. W sumie było ich ponad 650 tys., podczas gdy papierowych jedynie 830. Tylko w lipcu wystawiono przeszło 75,5 tys. e-ZLA. W ubiegłym miesiącu tradycyjnych zwolnień wystawiono jedynie 12 sztuk.

Jeszcze jedna zmiana

ZUS zapowiada jeszcze jedną zmianę. – W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników) oraz rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień – podaje Szaniawska.

Od momentu wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich w całym województwie wystawiono ich 1,3 mln. W samym Krakowie liczba e-zwolnień wyniosła ponad 650 tys.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up