W tych branżach nie trzeba mieć obaw o utratę pracy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polski jest na trzecim miejscu w Europie pod względem prognozy zatrudnienia, 90% firm chce zwiększyć liczebność swojego personelu lub ustabilizować liczbę etatów – to najważniejsze wnioski wynikające z najnowszego badania Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Prognozy na czwarty kwartał tego roku są bardzo dobre. Pozytywne nastroje polskich pracodawców zanotowano w 9 z 10 badanych sektorów. Najlepiej sytuacja wygląda w produkcji przemysłowej, transporcie/logistyce/komunikacji oraz w budownictwie.

Prognoza netto zatrudnienia dla sektorów w Polsce na czwarty kwartał 2016 r. Źródło: Raport „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”.

 

Badanie wykazało, że 15% pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie, a 75% chce utrzymać bieżącą kadrę pracowniczą. Prognoza zatrudnienia wynosi obecnie +9%, co w ujęciu rocznym jest wynikiem wyższym o 2%.

Koniec wakacji a liczba ofert

Jak mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, osoby szukające pracy mają obecnie wiele powodów do optymizmu, ponieważ sytuacja na rynku ulegała wyraźnej poprawie. Zaznacza też, że choć po wakacjach można spodziewać się pewnego spadku liczby ofert sezonowych, to nie wpłynie to w żadnej sposób na obraz całej sytuacji.

– Obecny stan można więc nazwać optymistycznym, a co ważne, jest to trend, który będzie się umacniał. Sytuacja narastania ilości ofert obejmuje swoim zakresem coraz większą pulę branż, w których nastał teraz czas kandydata. Obserwujemy również większą chęć pracodawców do zwiększania stawek płac, a także inwestowania w pozafinansowe formy nagradzania pracowników. Zmiany te wpływają na przedefiniowanie kształtu polityki personalnej wielu firm, dla których człowiek staje się coraz większą wartością, wpływającą na poziom ich konkurencyjności na rynku – komentuje Iwona Janas.

W podziale lokalnym, w porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza zatrudnienia wzrosła w dwóch z sześciu badanych regionów, w trzech spadła, a w jednym pozostała na tym samym poziomie. Największą poprawę, o 4 punkty procentowe, odnotowano w regionie Północno-Zachodnim. Niewielki wzrost, o 2 punkty procentowe, uzyskano w regionie Południowo-Zachodnim. Sytuacja bez zmian pozostała na Wschodzie, a pogorszeniu o dwa procent uległy prognozy dla Centrum, Południa i Północy.

News will be here