Westinghouse otworzyło swoje biuro w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek, 9 września, Westinghouse Electric Company otworzyło globalne centrum usług wspólnych w Krakowie. To ważny krok na drodze ku sprzedaży technologii jądrowej Polsce. Siedziba firmy zlokalizowana na Zabłociu zatrudni blisko 160 pracowników.

– Westinghouse jest zaangażowany w realizację celów Polski w zakresie transformacji energetycznej. Powstanie globalnego centrum usług wspólnych jest tego potwierdzeniem. Realizujemy również działania przewidziane w polsko-amerykańskim porozumieniu międzyrządowym. Rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) oraz otwarcie globalnego centrum usług wspólnych to jego elementy. Docelowo chcemy dostarczyć Polsce najlepszą technologię, która umożliwi sprawne osiągnięcie celów klimatycznych i zabezpieczy potrzeby energetyczne gospodarki – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Celem było zatrudnienie 100 pracowników w krakowskiej siedzibie Westinghouse do końca 2021 roku, jednakże szybko ten próg został przekroczony. Docelowo firma chce zatrudnić blisko 160 osób w kompleksie biurowym Zabłocie Business Park B.

Jak komunikuje firma, od teraz międzynarodowe usługi biznesowe firmy są zintegrowane w Polsce. Pracownicy krakowskiej placówki mają pracować w „siedmiu dywizjach biznesowych” i wspierać globalne działania Westinghouse.

Nowo otwarte centrum usług wspólnych firmy ma pełnić ważną funkcję w obiegu i życiu całej grupy Westinghouse na świecie. – Pracujemy w ramach umowy międzyrządowej, przygotowując korzystne warunki współpracy, aby polski rząd mógł dokonać właściwego wyboru. Wierzymy, że wybór padnie na elektrownię jądrową typu AP1000, ponieważ jest to rozwiązanie, które wpisuje się w strategię zielonej energii. To produkt, który może zapewnić Polsce osiągnięcie celu emisyjnego, jaki UE zakłada w perspektywie do 2050 roku – dodał Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.

Słodkie słowa dla Krakowa i dotacja od rządu

Szef Westinghouse Patrick Fragman zapytany o to, dlaczego firma wybrała Kraków, odpowiedział, że działalność firmy technologicznej, jaką jest Westinghouse, opiera się o talenty i doświadczenie. – Otwieramy zatem nasze biura tam, gdzie takie osoby możemy znaleźć. Jesteśmy na początku długiej podróży Westinghouse w Polsce i nie możemy się doczekać jej następnych etapów – mówił.

Grzegorz Słomkowski, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zaznaczył, że Kraków jest stolicą centrów usług wspólnych w Polsce, 25 proc. z nich działa właśnie tutaj. – Mamy nadzieję, że otwarcie biura w Krakowie będzie dobrym początkiem dla rozwoju firmy i da nam zielone światło do dużych inwestycji Westinghouse w Polsce.

Prezes PAIH przy okazji otwarcia biura Westinghouse w Krakowie ogłosił, że firma otrzymała dotację od rządu. – Jako agencja jesteśmy operatorem programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej. Przyznaliśmy grant rządowy na rozwój tego centrum i mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować nasze wsparcie dalej – podkreślił.

– Inwestycja w to centrum usług powiększy sumę 63 mld dolarów zainwestowanych w Polsce przez firmy amerykańskie w ubiegłym roku. Dodałbym jeszcze 160 nowych miejsc pracy do ponad 150 tys. innych miejsc pracy utworzonych przez firmy amerykańskie. Centrum usług wspólnych Westinghouse ma ważne zadane do wykonania, ale jest również wyrazem większego zaangażowania firmy w Polsce – powiedział Patrick Slowinski, konsul Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus