Więcej legalnie pracujących cudzoziemców. Do czasu?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Krakowie. Jeszcze pod koniec września było to 16 359 osób. Według danych z końca marca jest to już 20 722 pracowników. Dominującą społecznością są oczywiście Ukraińcy, jednak teraz wiele może się zmienić. Zniesienie wiz ułatwi obywatelom Ukrainy drogę na zachód, co może znacząco wpłynąć na sytuację na naszym rynku pracy.

We wrześniu w Krakowie legalnie pracowało 9 935 Ukraińców. W marcu było to ich już 13 062. Dalej w zestawieniu znajdują się Rosjanie – 658 osób, Białorusini – 603, Włosi – 550, Francuzi – 371 i Hiszpanie – 338 pracowników. W ujęciu wojewódzkim, pół roku temu w Małopolsce pracowało ponad 27 tysięcy obcokrajowców, teraz jest ich już blisko 34 tysiące.

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie wzrosła w całym kraju. Obecnie jest to już ponad 330 tysięcy osób, z czego aż 227,5 tysiąca to Ukraińcy. Dalej są to Białorusini – ponad 16 tysięcy i Wietnamczycy – 6 682 zatrudnionych.

Zadowolenia z rosnącej liczby cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce nie ukrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ większa liczba ubezpieczonych bezpośrednio wpływa na kondycję ZUS-u.

Nowe przepisy, większe probelmy?

Teraz jednak wiele może się zmienić. 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Nowe przepisy pozwalają Ukraińcom na podróżowanie bez wizy po krajach UE przez 90 dni w roku.

Zniesienie wiz może znacząco wpłynąć na sytuację na polskim rynku pracy. Jak zwracał uwagę Mateusz Krupczyński, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Pracodawcy RP, początkowo liczba przyjezdnych znacząco wzrośnie, jednak później wielu Ukraińców uda się na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

– Warunki zatrudnienia w Polsce, nawet po planowanej podwyżce płacy minimalnej do 2080 zł oraz stawki godzinowej do 13,50 zł, mogą okazać się za mało konkurencyjne. Odpływ pracowników ze Wschodu jeszcze bardziej pogłębi lukę na polskim rynku pracy – informował.

Możliwe problemy dostrzega również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak by realnie ocenić skalę zagrożenia, potrzebuje czasu. – Według opinii ekspertów takie ryzyko istnieje, jednak my jako ZUS będziemy mogli przedstawić odpowiednią analizę, dotyczącą liczby ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce dopiero po pewnym czasie obowiązywania nowych przepisów – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up