Wieliczka i Niepołomice jako alternatywa dla mieszkań na obrzeżach Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wysokie ceny gruntów i wielkomiejskie problemy powodują, że mieszkańcy Krakowa coraz częściej decydują się na zamieszkanie poza stolicą Małopolski. Dla osób, których nie stać na zakup bądź budowę domu jednorodzinnego ciekawą alternatywą stało się kupno nieruchomości w bloku poza Krakowem. Najpopularniejsze lokalizacje w marcu to Wieliczka i Niepołomice, gdzie średnio za mkw. trzeba zapłacić kolejno 5000 zł i 4300 złotych.

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, ceny mieszkań w Wieliczce i Niepołomicach są bezpośrednio skorelowane z kosztem zakupu krakowskiego metrażu, a nabycie nieruchomości w tych lokalizacjach zwykle traktowane jest jako tańsza alternatywa dla mieszkań w peryferyjnych dzielnicach Krakowa.

Dla porównania, średnio za mkw. mieszkania na terenie dzielnicy Bieżanów-Prokocim trzeba zapłacić obecnie 5565 złotych. W przypadku Nowej Huty jest to 5504 zł. W Wieliczce zakup mkw. mieszkania to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych. Ci, dla których odległość od Krakowa nie jest tak bardzo istotna, często decydują się na nabycie nieruchomości w Niepołomicach. Tam mkw. kosztuje średnio o 700 złotych mniej niż w Wieliczce.

– Dlatego ceny mieszkań w podmiejskich miejscowościach podążają zgodnie z trendem widocznym dla Krakowa. Jeżeli krakowski metraż znacząco podrożeje lub potanieje, to podobnych zmian cenowych można będzie się spodziewać również na podmiejskich rynkach – tłumaczy Prajsnar.

Przepływ ludności z Krakowa na tereny podmiejskie widoczny jest już od dłuższego czasu. Pokazują to między innymi badania dr Moniki Musiał-Malago z Uniwersytetu Ekonomicznego. Jeszcze w 2003 roku 75% mieszkańców Krakowa zamieszkiwało stolicę małopolski. W 2012 roku liczba ta spadła o 2,2%.

Tereny podmiejskie to także coraz bardziej atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów, co wiąże się także ze wzrostem cen gruntów w ostatnich latach. Do gmin wpływa coraz więcej wniosków o przekształcenie działek rolnych na budowlane.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up