Wielkie plany AGH. Uczelnia wybuduje nowy budynek

Tak będzie wyglądał nowy budynek dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej fot. AGH

Najprawdopodobniej jesienią przyszłego roku rozpocznie się budowa nowego budynku dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie uczelnia czeka na decyzję o lokalizacji inwestycji. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 32 mln zł.

Planowany budynek ma stanąć na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej. Obiekt w kształcie litery „L” będzie miał pięć kondygnacji i 3819,15 mkw. powierzchni użytkowej. – Taki rzut zabudowy pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni przy zminimalizowaniu zacienienia pozostałych pawilonów. Ponadto jedno ze skrzydeł projektowanego budynku kształtuje się w pobliżu głównego węzła komunikacyjnego pawilonu D-10, a kierunek komunikacji pozwala na połączenie pawilonów przewiązką – tłumaczy Henryk Zioło, kanclerz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wewnątrz znajdą się pomieszczenia o zróżnicowanych funkcjach: duża sala wykładowa, mogąca pomieścić 100 osób, gabinety dla pracowników naukowych, miejsca socjalne, niewielkie sale dydaktyczne, pomieszczenia techniczne czy magazyn. Jedna kondygnacja podziemna zostanie przeznaczona na wielostanowiskowy parking podziemny. Powstanie również droga pomiędzy pawilonami D-10 i U-5.

Wykształcić najlepszych studentów

Jak mówi kanclerz uczelni, nowy budynek będzie dodatkową powierzchnią dla studentów i pracowników uczelni. To w szczególności umożliwi stworzenie bazy dla rozwoju biofizyki, zarówno jako kierunku badawczego, jak i nowego kierunku studiów na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, który uzyskał prawa do nadawania habilitacji w tej dziedzinie.

– Ponadto pozyskanie dodatkowej przestrzeni pozwoli na rozwój specjalistycznych pracowni studenckich: Nowoczesnych materiałów i technologii, Komputeryzacji pomiarów oraz Fizyki fazy skondensowanej. Pracownie te służą obecnie studentom 4 wydziałów uczelni i, z uwagi na ograniczoną bazę lokalową, nie mogą przyjąć większej liczby studentów – mówi Henryk Zioło.

Będzie to dla AGH niezwykle ważna inwestycja, ponieważ te laboratoria pozwalają kształcić na kierunkach, których absolwenci znajdują zatrudnienie w najbardziej wymagających i innowacyjnych sektorach gospodarki. Chodzi o Fizykę Techniczną i Medyczną, Informatykę Stosowaną, Bionanotechnologię oraz Inżynierię Materiałową i Biomedyczną.

Teraz uczelnia czeka na decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Po jej uzyskaniu przystąpi do opracowania dokumentacji technicznej i uzyskania pozwolenia na budowę. Ta według szacunków wystartuje jesienią 2018 roku, a jej rozpoczęcie jest uzależnione od pozyskania środków na nią. Nowy budynek ma być gotowy po 18 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty i pochłonie 32 292 022 zł brutto.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up