Wypracowane na UJ nanokapsuły wchodzą na rynek. Innowacyjne i proste

Opracowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego biokompatybilne nanokapsuły, umożliwiające skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych już wkrótce znajdą zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Pierwsze prodykty mają być skierowane do seniorów i dzieci.

Uczelnia przed niespełna dwoma laty sprzedała tę technologię spółce CHDE Polska SA. Teraz jej przedstawiciele  zapowiadają, że pierwsze produkty oparte na wynalazku niebawem trafią do sprzedaży.

Badania nad otrzymaniem biokompatybilnych, wysoce stabilnych nanokapsuł polimerowych do wydajnej enkapsulacji i dostarczania lipofilowych związków aktywnych trwały ponad pięć lat. Opracowane rozwiązanie umożliwia uzyskanie stabilnych i biozgodnych kapsuł o średnicach poniżej jednego mikrometra skonstruowanych z polisacharydowych powłok i ciekłych olejowych rdzeni, do których stabilizacji w fazie wodnej nie jest wymagane stosowanie małocząsteczkowych związków powierzchniowo czynnych.

Innowacja i prostota

Autorami innowacyjnego rozwiązania są prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego. Główne wyniki wynalazku zostały opisane w prestiżowym czasopiśmie „Nanoscale”, a kolejne publikacje są w przygotowaniu. Dodatkowo Fundacja Kobiet Nauki nagrodziła dr Joannę Szafraniec-Szczęsny, jako współautorkę, w konkursie „Innowacja jest kobietą”.

– Nasze badania wywołały duże zainteresowanie i umożliwiły podjęcie współpracy z przedstawicielami branży farmaceutycznej, rynku suplementów diety i wyrobów medycznych. Nie są to jedyne dziedziny, w których można wykorzystać tę technologię. Z powodzeniem znajdzie ona też zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, biotechnologicznym czy rolnictwie. Jest to efekt zarówno innowacyjności opracowanego rozwiązania, ale także prostoty procesu wytwarzania – mówi prof. Szczepan Zapotoczny.

Na rynku prawdopodobnie od 2021

W czerwcu 2018 roku podpisano umowę przeniesienia praw do wynalazku pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a firmą CHDE Polska SA. Stanowiło to zwieńczenie ponad 2-letniej współpracy naukowo-badawczej pomiędzy uczelnią a spółką z Rzeszowa. Przeprowadzone później szerokie badania w celu potwierdzenia stosowalności wynalazku w suplementacji na skalę przemysłową przyniosły oczekiwane rezultaty. Analiza kosztów oraz procesu produkcji była czynnikiem decydującym o opłacalności wprowadzania suplementu na rynek.

– Nasze pierwsze produkty otrzymane w oparciu o wynalazek chcielibyśmy skierować do seniorów i dzieci ze względu na potrzebę zaopatrzenia zarówno młodych, jak i starszych organizmów ludzkich we wszystkie składniki niezbędne do utrzymania odporności oraz homeostazy. Zaletą tych produktów ma być ich naturalna prostota i skuteczność w dostarczaniu witamin czy substancji odżywczych - przekonuje prezes CHDE Polska Jerzy Żukowski.

Produkt trafi do sprzedaży prawdopodobnie w 2021 roku.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up