Wysokie ceny mieszkań zmuszają do mniejszego metrażu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkania budowane przez deweloperów są coraz mniejsze. Przeciętnie nowy lokal przez ostatnie siedem lat zmniejszył się o 8 mkw. Polacy coraz częściej decydują się za to na mieszkania bardziej funkcjonalne. Głównym powodem są oczywiście kwestie finansowe. Według szacunków Open Finance pozwala to zaoszczędzić średnio 85 tysięcy złotych.

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2010 roku deweloperzy budowali lokale o przeciętnej powierzchni 64,6 mkw. W ubiegłym roku było to już 56,9 mkw. W zestawieniu nie zostały ujęte domy jednorodzinne.

– Różnica jest spora, biorąc pod uwagę, że niezmiennie od lat najpopularniejszymi w Polsce mieszkaniami są lokale dwupokojowe. Te prawie 8 metrów to już niemal pełnoprawny pokój, który może pełnić rolę skromnej sypialni. Przy czym pamiętajmy, że preferencje rodaków odnośnie liczby pokoi nie zmieniają się tak dynamicznie. Nabywcy szukają po prostu lokali bardziej kompaktowych – uważa Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Prosta bryła budynku

To właśnie funkcjonalność jest tym czego oczekują nabywcy nowych mieszkań. Zdaniem Roberta Grabca z biura nieruchomości Private House Brokers obecne standardy architektoniczne to maksymalne uproszczenie bryły budynku. Chodzi między innymi o unikanie skosów w mieszkaniach. – Dzięki rozplanowaniu mieszkania na płaszczyźnie prostokąta bądź kwadratu zyskujemy co najmniej kilka metrów przestrzeni do dowolnej aranżacji – zapewnia Grabiec.

Według ubiegłorocznych danych firmy Reas w przeciągu ostatnich pięciu lat przeciętna powierzchnia dwupokojowego mieszkania malała w Krakowie o 3,2 mkw. – Kupujący są zainteresowani niewielkimi, ale funkcjonalnymi lokalami, z jak największą liczbą pomieszczeń i takim ich rozkładem, aby można było maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mniejsza powierzchnia to też niższa cena całkowita mieszkania – tłumaczyła wówczas Anna Maroń z REAS.

Inwestorzy chcą większego zwrotu

Jeszcze większe zmiany zanotował dla Warszawy Open Finance. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat powierzchnia przeciętnego mieszkania w stolicy spadła o 15.7 mkw. Głównym powodem jest oczywiście cena.

– Minimalizują ją inwestorzy, aby zwrot z wynajmu mieszkań był jak najwyższy. Często na skromny metraż mogą też pozwolić sobie nabywcy szukający lokali na własne potrzeby. Trudno się temu dziwić, skoro wciąż nad Wisłą za miesięczną pensję można kupić przeważnie mniej niż metr lokalu – tłumaczy Turek.

Mówiąc o wydatkach, należy pamiętać także o licznych kosztach administracyjnych, związanych z utrzymaniem większego metrażu. Nie bez znaczenia są też wyższe odsetki kredytowe.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up