Z tymi językami znajdziesz pracę w korporacji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wysoko wykwalifikowani pracownicy sprawiają, że dla międzynarodowych firm wybór Krakowa jako swojej siedziby jest niemal oczywisty. Stolica Małopolski jest prawdziwą mekką europejskiego sektora BPO, obecnie na terenie naszego miasta działa ponad 100 międzynarodowych firm. Większość z nich poszukuje pracowników znających języki obce, zwłaszcza te mniej popularne.

Przed laty biegła znajomość języka angielskiego była postrzegana jako spore osiągnięcie. Na rynku pracy dominowały polskie firmy, dlatego szkolnictwo nie kładło nacisku na zajęcia z języków obcych. W ostatnich latach sytuacja diametralnie się odmieniła.

– Przyczyn takiej zmiany jest wiele: wejście Polski do Unii Europejskiej, otwarcie granic, coraz większe zainteresowanie polskimi uczelniami zagranicznych studentów, napływ zagranicznego kapitału w postaci korporacji, które poszukują u nas specjalistów, oferując konkurencyjne do polskich warunków wynagrodzenia – wylicza Marta Piastowska, specjalista ds. budowania wizerunku pracodawcy z MJCC.

Holenderski, chiński, języki skandynawskie

Zapotrzebowanie na pracowników znających języki stale rośnie. Oczywiście, często wystarcza język angielski, jednak osoby posługujące się więcej niż jednym językiem nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

– Jednym z pożądanych języków jest obecnie niemiecki. Stało się tak ze względu na obecność w Polsce firm z niemieckim kapitałem. Czasami wystarczy znać język nawet na poziomie B1. Pracodawcy hojnie wynagradzają znajomość języków mało popularnych, takich jak holenderski, chiński, czy języki skandynawskie – mówi Marta Piastowska.Informacje potwierdza Bartosz Wieczorek, starszy koordynator ds. szkoleń i rozwoju z RWE Group Business Services – Zatrudniamy do naszej firmy osoby, których znajomość języka niemieckiego zaczyna się już na poziomie B1, ponieważ oferujemy pracownikom szkolenia, na których mogą doskonalić swoje umiejętności – informuje Bartosz Wieczorek.

Inne języki mogą być decydujące

Wzrost znaczenia języka niemieckiego dostrzega też Weronika Sierant, menadżer działu rekrutacji w Smart MBC. Podkreśla też, że znajomość mniej popularnych języków może okazać się decydująca w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

– Najczęściej wymaganym językiem jest oczywiście język angielski, ale wiele stanowisk wymaga znajomości drugiego języka obcego, zazwyczaj niemieckiego lub rosyjskiego. Znajomość innego języka obcego jest bardzo dużym atutem i może ułatwić znalezienie pracy, a na pewno wyróżnia osobę na tle innych kandydatów – mówi Weronika Sierant.

comments powered by Disqus