Zabytkowa kamienica przy Rynku Głównym wystawiona na sprzedaż

fot. materiały prasowe

Chodzi o kamienicę u zbiegu ulicy Szewskiej i Rynku Głównego. Budynek należy do Banku Pekao S.A., który chce go sprzedać za cenę wywoławczą 40 mln zł.

Nieruchomość pochodzi z 1913 roku i składa się z zespołu dwóch zabytkowych kamienic. Jest to sześciokondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 3012 mkw. i charakterze biurowo-usługowym. Inwestycja jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje miastu.

Powodem restrukturyzacja? Według Marcina Starkowskiego z biura PR Banku Pekao – tak.

– Decyzja o sprzedaży nieruchomości zapadła w ramach prowadzonego w Banku Pekao procesu restrukturyzacji portfela nieruchomości – odpowiada Starkowski na pytanie o powód sprzedaży dotychczasowego lokum oddziału banku.

Co więcej, bank nie ma jeszcze gotowego scenariusza na to, co stanie się z pracownikami w momencie zamknięcia placówki, do czego dojdzie w momencie sprzedania zabytkowej kamienicy zewnętrznemu inwestorowi.

Wielofunkcyjność

Jak zapewnia Antoni Malec, dyrektor Departamentu Restrukturyzacji Nieruchomości w Banku Pekao, kamienica może pełnić różnorakie funkcje. – Budynek może pełnić funkcję biurową, handlową, usługową, w tym hotelową czy też aparthotelową – komentuje Malec. – Nieruchomość, położona w ścisłym centrum najważniejszej przestrzeni publicznej Krakowa, przy największym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych rynków średniowiecznej Europy, z pewnością przyciągnie wielu klientów – dodaje.

Cena wywoławcza kamienicy oscyluje na kwotę rzędu 40 mln zł. Z racji zabytkowego charakteru wystawionego na sprzedaż zespołu kamienic, pierwszeństwo w transakcji ma Miasto Kraków. Jeśli gmina nie zdecyduje się na wykup nieruchomości, zostanie ona sprzedana prywatnym inwestorom.

Historia za 40 mln zł

Pierwsza z kamienic to budynek przy Rynku Głównym 31, który został odbudowany w 1913 roku, tuż po zburzeniu go dwa lata wcześniej. W średniowieczu w kamienicy mieszkała kuśnierska rodzina Tenczerów, a pierwsze wzmianki pochodzą z 1311 roku. Po pożarze, który nawiedził budynek w 1525 roku, nieruchomość przechodziła z rąk do rąk kolejnych pokoleń.

Druga z kamienic w zespole to budynek „Pod Trzema Gwiazdami” zlokalizowany przy Rynku Głównym 32. Nazwa odnosiła się do godła, które w przeszłości zdobiło fronton budynku, niestety nie przetrwało próby czasu.

Kamienice scalono w jeden budynek w latach 40. XVIII wieku. Budynek został zaadaptowany na potrzeby banku w drugiej połowie XX wieku. Dobudowano wówczas czwarte piętro.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up