Zagraniczni gracze wchodzą do Specjalnej Strefy Ekonomicznej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwie zagraniczne firmy zdecydowały związać się ze Specjalną Strefą Ekonomiczną. Chodzi o Akamai Technologies Poland, która zainwestuje w Krakowie, oraz Pratt & Whitney Tubes, która rozbuduje zakład w Niepołomicach. Wszystko wskazuje na to, że kolejne porozumienia to tylko kwestia czasu.

Decyzje zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego to 13 i 14 zezwolenie wydane w tym roku. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych w zamian za inwestycje, które przeprowadzają na terenie strefy.

Usługi w chmurze i silniki do samolotów

Akamai Technologies Poland jest spółką Grupy Akamai – lidera w dostawie usług w chmurze, służących do lepszego zabezpieczania treści oraz aplikacji online. Firma pojawiła się w Krakowie w 2011 roku, gdzie na powierzchni 900 mkw. utworzyła swoje główne europejskie centrum technologiczne.

Obecnie przedsiębiorstwo wynajmuje w biurowcu przy ulicy Opolskiej już 7,5 tysiąca mkw. powierzchni. Porozumienie z Krakowskim Parkiem Technologicznym pozwoli na utworzenie kolejnych 150 miejsc pracy. Akamai zamierza zatrudnić nowych pracowników do 2019 roku.

Sporo będzie się również działo poza granicami Krakowa. W Niepołomicach kolejną inwestycję planuje Pratt & Whitney Tubes. Jest to amerykańska firma trudniąca się produkcją silników do samolotów cywilnych, wojskowych oraz silników rakietowych. Przedsiębiorstwo na działce o powierzchni 2,3 ha zamierza zainwestować przynajmniej 20 milionów złotych w rozbudowę i wyposażenie swojego zakładu.

Będzie łatwiej

Wszystko wskazuje na to, że kolejne porozumienia to tylko kwestia czasu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę plan, dotyczący wsparcia inwestycji. Pozwoli on na łatwiejsze procedury związane z poszerzaniem strefy. W przyszłości wydawanie zezwoleń będzie zależeć od nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz jej lokalizacji.

Jak zwraca uwagę Małgorzata Popławska, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego, obecne przepisy dotyczące obejmowania gruntów prywatnych granicami strefy były czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji.

– W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania. Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref, z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku. – wyjaśnia.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up