Zakupy online sposobem na zakaz handlu w niedziele

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

W niedziele niehandlowe, sklepy stacjonarne przerzucają swoją działalność do sieci. Według danych opublikowanych na łamach Rzeczpospolitej wynika, że zakupy online w pierwsze niehandlowe niedziele, zrobiło nawet 25 procent więcej osób, niż rok temu, kiedy zakaz nie obowiązywał.

Niedziele niehandlowe to niejedyny czynnik wzrostu

Dane firmy PayU, które zajmują się rozliczeniami zakupów w sieci wynika, że tendencja konsumentów, którzy robią zakupy online w niedziele wzrasta. Wydaje się zatem, że firmy oferujące e-zakupy, będą rozwijały ofertę dla swoich klientów. Branża jednak nie przypisuje wzrostu zainteresowania zmianom prawa, a innym czynnikom i twierdzi, że jest za wcześnie na dokonywanie takich analiz.

– W obie niepracujące niedziele w marcu, ruch w drogerii internetowej firmy Rossmann był faktycznie większy, ale może to być związane z naszą akcją promocyjną 2+2 produkty gratis – mówi Agata Nowakowska, rzecznik prasowy Rossmann. – Tym samym trudno na tej podstawie formułować bardziej konkretne wnioski.

Niektóre firmy wciąż nie chcą rozmawiać na temat próby użycia platform internetowych w kontekście niedziel z zakazem handlu. Przedstawiciele Frisco – supermarketu online z asortymentem spożywczym, który oferuje zakupy przez internet – odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie.

Klienci mogą kupić wszystko przez internet

Czy faktycznie jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy nowe regulacje spowodują przeniesienie zakupów w niedziele niehandlowe ze sklepów stacjonarnych do internetowych?

– Mamy za sobą dopiero pierwszy, pełny miesiąc obowiązywania zakazu handlowego, dlatego trudno ocenić jego długofalowe skutki, czy mówić o konkretnych trendach – stwierdza Bożena Nawara-Borek, dyrektor ds. e-commerce Carrefour Polska. – Nasza platforma carrefour.pl regularnie notuje wzrosty, również w niedziele, ale wynikają one z dynamicznego rozwoju całego serwisu, zarówno oferty produktów spożywczych, jak również oferowanych w ramach konceptu marketplace.

Klienci sklepu mogą robić zakupy w niedziele wolne od handlu – proces wyboru produktu, płatność i przekazanie do realizacji jest w pełni automatyczne. Zakupy spożywcze dostępne są obecnie jednak tylko na terenie Warszawy. Odbiór zakupów spożywczych w niedziele jest możliwy w formie dostawy do domu, odbioru w 25-ciu Coolomatach oraz odbioru w punkcie Carrefour Drive. Bożena Nawara-Borek nie ukrywa jednak, że Carrefour planuje dalszy rozwój platformy: zarówno oferty, jak również opcji dostawy, odbioru i utworzenia kolejnych takich miejsc w Polsce.

Apteki, stacje paliw i sklepy na dworcu otwarte


Przypominamy, że w tym roku mamy 23 wolne niedziele od handlu. Nie oznacza to jednak, że nie kupimy absolutnie nic. Spod zakazu wyłączonych jest naprawdę dużo podmiotów i miejsc, w których funkcjonują.

Oprócz wspomnianych platform internetowych i tak oczywistych punktów, jak apteki całodobowe czy stacje paliw, warto wymienić placówki handlowe na dworcach – w Krakowie mamy praktycznie mini centrum handlowe przy przejściu z Galerii Krakowskiej na dworzec kolejowy. Funkcjonują kwiaciarnie i punkty sprzedaży zniczy. Za ladą placówek handlowych mogą również legalnie stać właściciele danego sklepu. Co więcej działają piekarnie, cukiernie i lodziarnie, a także restauracje oraz punkty pocztowe i salony prasowe.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up