Zespół z AGH ma zbudować dom zasilany całkowicie energią ze słońca

fot. Mat. prasowe

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbuduje dom solarny w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021. AGH będzie współpracować przy tym innowacyjnym projekcie z chińską uczelnią techniczną.

Jak mówi Natalia Bujak z biura prasowego AGH, wydział energetyki został zaproszony do współpracy w konkursie przez China University of Mining and Technology. Nadrzędnym celem badawczym zespołu z Akademii jest zaprojektowanie strony energetycznej domu. Dodatkowo AGH odpowiedzialna jest za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem, które chcą dołączyć do tego niecodziennego projektu.

– Głównym zadaniem w konkursie jest stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Jak wskazuje nazwa inicjatywy, jest to słoneczny dziesięciobój - gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy czy wygoda oraz przyjazność środowisku. Kluczowe jest, by finalny obiekt był także funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny design – mówi Natalia Bujak.

Naukowcy z AGH rozpoczynają właśnie pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Projektują między innymi panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym ich prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem możemy wytworzyć jak najwięcej energii.

comments powered by Disqus