Znamy najlepsze polskie uczelnie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017. Na podium znalazła się jeszcze Politechnika Warszawska. W zestawieniu wzięto pod uwagę 168 krajowych uczelni i 68 kierunków.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy sprawdziła uczelnie pod kątem prestiżu, losów absolwentów na rynku pracy, potencjału naukowego, warunków kształcenia, innowacyjności, efektywności naukowej i umiędzynarodowienia. Co ciekawe, po raz pierwszy analizowano uczelnie w oparciu o jakość przyjętych na studia, sprawdzając studentów w oparciu m.in. o wyniki maturalne czy ekonomiczne losy absolwentów.

W ostatecznym rozrachunku nieznacznie lepiej wypadł Uniwersytet Warszawski uzyskując wskaźnik na poziomie 100%. Wynik UJ to 99,9%, co zgodnie z regulaminem również dało uczelni pierwsze miejsce. Uczelnie zajmują tę samą pozycję, jeśli dzieli je 0,1%.

– Nasza pozycja wśród uczelni wyższych jest jednoznaczna. To powód do dumy i jednocześnie doskonała okazja, by podziękować wszystkim pracownikom naukowym za tę aktywność, którą wykonują, czasami w niesprzyjających okolicznościach. Nie mam tu na myśli bazy badawczej, która jest na dobrym poziome, i którą stale unowocześniamy, ale problemy administracyjne – ocenia prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.

Nie obyło się też bez realnej oceny możliwości uczelni. - Mamy 15 najlepszych kierunków studiów, pozostałe zajęły drugie czy trzecie miejsca. Tu należy zastanowić się, co zrobić, by kształcić na jeszcze wyższym poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że w rankingu są obszary, które będą dla nas trudne do poprawy. Jako klasyczny uniwersytet nie jesteśmy w stanie konkurować w niektórych dziedzinach z uczelniami technicznymi, na przykład w liczbie zgłoszonych patentów - dodaje.

Wysoko AGH

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Politechnika Warszawska – 86%, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 82,2%, Politechnika Wrocławska 82,1%, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 77,5% i Uniwersytet Wrocławski – 73,7%. Najlepszą uczelnią medyczną ogłoszono Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pedagogiczną - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Niewiele zmian zanotowano w zestawieniu Niepublicznych Uczelni Magisterskich. Najlepszy wynik uzyskała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 100%. Kolejne miejsca to Uniwersytet SWPS – 79%, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie – 67,5% i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej – 59,4%.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up