ZUS apeluje o złożenie wniosku o ustalenie kapitału początkowego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, by pamiętać o złożeniu wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Konsekwencją niedopełnienia formalności będzie obniżenie przyszłej emerytury.

Od 1 października obowiązują nowe przepisy, według których kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. W całym kraju nowe uprawnienia emerytalne zyskało 330 tysięcy osób, z czego 26 tysięcy w powiecie krakowskim.

Więcej uprawnionych

Mieszkańcy otrzymali możliwość skorzystania z usługi doradcy emerytalnego, który tłumaczy, w jaki sposób wyliczana jest emerytura i ile będzie wynosić przyszłe świadczenie. Według szacunków każdy dodatkowy rok pracy przekłada się na wzrost świadczenia emerytalnego o około 8%.

O tym, ile wyniesie przyszła emerytura, decyduje kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego, składek emerytalnych oraz średniego dalszego trwania życia. – Ta część emerytury, polegająca na obliczeniu kapitału początkowego, podlega bardzo wysokiej waloryzacji – zwraca uwagę Bożena Bielawska, p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Istotny termin

Kluczowa w tym wypadku jest data 31 grudnia 1998 roku. Od tego czasu wyliczany jest kapitał początkowy, bez względu na termin złożenia wniosku o jego ustalenie. W przypadku zatrudnienia przed tą datą należy złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Oprócz informacji o okresach składkowych konieczne są też świadectwa pracy czy książeczka wojskowa.

– W przypadku braku zaświadczeń o wysokości zarobków potwierdzających zatrudnienie przed styczniem 1999 roku, bo zakład pracy jest zlikwidowany lub przekształcony, należy postarać się o takie potwierdzenia lub uwierzytelnione kopie dokumentów z archiwum lub innej jednostki, która przechowuje dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy – wyjaśnia Bożena Bielawska.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up