ZUS ostrzega: Uważajcie na podejrzane faktury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o ostrożność wszystkie osoby, na których skrzynki mailowe przyszła wiadomość o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez ZUS. – Odbierając takiego maila, otrzymujemy zawirusowaną korespondencję elektroniczną. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze – ostrzega Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS na Małopolskę.

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury. Do wiadomości załączony jest plik. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików czy przechwyceniem wrażliwych danych np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.

– Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS – mówi Anna Szaniawska.

Wątpliwości można rozwiać, kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up