ZUS. Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki

fot. Krzysztof Kalinowski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 5 czerwca został wydłużony czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki za ubezpieczenie zdrowotne.

Pierwotnie czas, by zawnioskować do ZUS-u o zwrot nadpłaconej kwoty, został ustalony na 1 czerwca. Można to było zrobić za pośrednictwem platformy elektronicznej zakładu. Pojawiły się jednak wątpliwości w tej kwestii.

– W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Do tej pory około 659 tys. płatników przesłało wniosek o zwrot nadpłaty, co składa się na kwotę przekraczającą 1,2 mld złotych. Wszystkich płatników, którzy wykazali nadpłatę, jest ok. 1,4 mln złotych. Nie oznacza to, że wszyscy złożą odpowiednie wnioski, pozostawione na zusowskim koncie środki nie przepadną, tylko zostaną rozliczone do końca tego roku. Jeśli natomiast przedsiębiorcy złożyli wnioski, mogą spodziewać się pieniędzy najpóźniej 3 sierpnia.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

– Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości”, sekcja dokumenty robocze – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

– Co ważne, przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie – dodaje Szaniawska.