Zwolnienie z opłacania składek ZUS dla przedsiębiorców. Gdzie sprawdzić weryfikację wniosku?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przedsiębiorcy składają wnioski o zwolnienie ze składek ZUS w ramach programu tarczy antykryzysowej, lecz nie otrzymują zwrotnej wiadomości w przypadku pozytywnej weryfikacji dokumentów.

Informację zwrotną otrzymują tylko osoby, w przypadku których weryfikacja została oceniona negatywnie bądź też wniosek odrzucono.

W celu sprawdzenia, czy faktycznie zwolniono nas z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, należy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli zwolniono nas ze składek, informacja o tym, że „składki są opłacone” pojawi się w sekcji „Dokumenty i wiadomości”.

Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS, informuje, że do tej pory krakowski oddział zakładu ubezpieczeń otrzymał nieco ponad 78 tysięcy wniosków (RDZ) o zwolnienie z opłacania składek. Z tego zrealizowano 73,3 tysiąca wniosków, natomiast pięć tysięcy pozostało jeszcze do obsługi.

Ulga na start

Zgodnie z nowymi przepisami tarczy antykryzysowej 3.0 ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia.

Ta forma pomocy skierowana jest do osób, u których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 złotych. – Ze zwolnienia z opłacenia składek będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach tzw. ulgi na start. Dla tych grup zwolnieniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet jeśli zostały opłacone – informuje Szaniawska.

 

comments powered by Disqus