0,5 mln zł za 50-metrowe mieszkanie. W Krakowie to norma

Portal RynekPierwotny.pl przygotował ranking inwestycji mieszkaniowych cieszących się największą popularnością oraz podsumował ceny mieszkań na krakowskim rynku. Co to za inwestycje i ile musimy zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie?

Osiedle Przy Mogilskiej zdecydowanie było liderem rankingu krakowskich inwestycji w czwartym kwartale 2020 roku (pod koniec ubiegłego roku na portalu RynekPierwotny.pl było dostępnych 8,8 tys. nieruchomości w ofercie). Inwestycja dewelopera Develia z pewnością przyciągnęła w pierwszej kolejności osoby szukające jak najatrakcyjniejszej lokalizacji i dobrej komunikacji z centrum miasta.

Przy Mogilskiej/Develia
Przy Mogilskiej/Develia

Drugie miejsce w zestawieniu zajął projekt Murapol Parki Krakowa (Prądnik Biały). Na zainteresowanie projektem również w dużym stopniu miała lokalizacja i komunikacja z innymi częściami miasta, tylko 3 km od centrum. Kompleks mieszkalny liczy pięć budynków, w których znajdzie się łącznie 720 lokali mieszkalnych. – Co ważne, wszystkie mieszkania w tej inwestycji zostały wyposażone w system automatyki mieszkaniowej oszczędzający energię oraz pakiet antysmogowy, który mógł zainteresować klientów – dodają przedstawiciele raportu.

Murapol Parki Krakowa
Murapol Parki Krakowa

Podium zamyka inwestycja Banacha II od dewelopera Activ Investment (Prądnik Biały). W tym wypadku komunikacja także odegrała kluczową rolę, jak widzimy, to istotny czynnik w wyborze własnego mieszkania. – Projekt z racji położenia w rejonie Górki Narodowej, mógł przypaść szczególnie do gustu osobom szukającym spokojnego miejsca do życia oraz ceniącym piękne widoki zza okna – komentują autorzy rankingu.

Banacha II/Activ Investment
Banacha II/Activ Investment

Portal RynekPierwotny.pl co kwartał bada aktywność użytkowników względem inwestycji mieszkaniowych i na jej podstawie ocenia popularność poszczególnych projektów. W tym celu wykorzystywane są m.in. informacje dotyczące ilości odwiedzin inwestycji, wysłanych zapytań, wykonywanych połączeń telefonicznych oraz ogólny wskaźnik zainteresowania ofertami.

Czego poszukują klienci w Krakowie?

Ostatni kwartał 2020 roku pokazał, że ceny krakowskich mieszkań mimo pandemii nadal rosną. Według danych portalu RynekPierwotny.pl średnia cena ofertowa za mkw. na koniec czwartego kwartału w Krakowie wynosiła 9 830 zł i w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 1200zł. Oznacza to, że średnio za ok. 50-metrowe mieszkanie kupujący musieli zapłacić na koniec roku ok. 0,5 mln złotych.

Mimo wysokich cen osoby poszukujące własnego „M” nie mogły narzekać na brak wyboru. Krakowscy deweloperzy w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zaprezentowali 8792 lokale. Największą dostępnością charakteryzowały się mieszkania 2-pokojowe (3588 ofert) oraz lokale 3-pokojowe (3221 oferty), które stanowiły prawie 78% całej oferty.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Prądnik Biały
comments powered by Disqus