200 tys. metrów kwadratowych biur w ciągu 2 lat

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najbliższe dwa lata mają dostarczyć projekty biurowe na krakowski rynek, powiększając go o 190 000 mkw. powierzchni biurowej. Połowa z nich zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku – ocenia agencja doradcza Knight Frank.

Największymi projektami w budowie są Ocean Office Park B o powierzchni blisko 29 000 mkw., realizowany przez polską spółkę deweloperską Cavatina Holding oraz Kreo o całkowitej powierzchni 24 000 mkw., realizowany przez Ghelamco Poland.

– W wielu firmach wprowadzony model pracy hybrydowej zrodził potrzebę ponownego oszacowania potrzeb i wymagań dotyczących biura i o ile większość firm nie neguje konieczności posiadania biura, o tyle już teraz wiadomo, że zmieni się jego funkcja. Po stronie najemców cały czas widać powściągliwość w zakresie zmiany biur czy ekspansji – komentuje Aleksandra Markiewicz z firmy Knight Frank.

Wolumen transakcji najmu w Krakowie w 2021 roku wyniósł blisko 156 000 mkw. i był to najwyższy wynik odnotowany w miastach regionalnych. Popyt w minionym roku utrzymał się na porównywalnym poziomie do wolumenu z 2020 roku, choć nadal jest to zdecydowanie niższy poziom niż przed pandemią COVID-19, kiedy w 2019 roku wynajęto niemal 270 000 mkw.

Większość umów zawartych w 2021 roku stanowiły nowe umowy (ponad 92 000 mkw.). Renegocjacje wyniosły 34% całkowitego popytu, zaś ekspansje 6%.

16% pustostanów biur w Krakowie i wakacje czynszowe

Wstrzymywane decyzje najemców przekładają się również na wzrost współczynnika pustostanów, który obecnie w Krakowie wynosi 16,1%. Spośród największych miast w Polsce, Kraków pod tym kątem plasuje się na drugim miejscu, po Wrocławiu, w którym współczynnik pustostanów wynosi 16,7%.

Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec 2021 roku wahały się od 10,50 EUR do 17,00 EUR za mkw. miesięcznie i, mimo słabszej koniunktury w sektorze biurowym, utrzymywały się na stabilnym poziomie.

– Właściciele biurowców, chcąc przekonać najemców do swojego produktu i tym samym ich relokacji, oferują potencjalnym klientom coraz bardziej konkurencyjne i elastyczne warunki najmu, które są połączone z równie atrakcyjnymi zachętami finansowymi. Tak zwane wakacje czynszowe przy 5-letniej umowie najmu w nowych budynkach zaczynamy negocjować już od pięciu miesięcy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że rosną również koszty po stronie deweloperów. Wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, a także wzrost kosztów obsługi kredytów mogą ograniczyć możliwości negocjacyjne właścicieli, zwłaszcza w nowych budynkach – podsumowuje Aleksandra Markiewicz.

comments powered by Disqus