30 mln złotych podatku. Firmy zapłaciły bez słowa

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała grupę powiązanych ze sobą firm działających w branży e-commerce. – W jej wyniku spółki wpłaciły ponad 30 mln zł zaległego podatku dochodowego z odsetkami – informuje Aleksander Leszczyński z IAS w Krakowie.

Kontrole dotyczyły spółek międzynarodowej grupy kapitałowej, która prowadziła platformy sprzedaży internetowej.

– Spółki nieprawidłowo zaliczały do kosztów podatkowych wydatki bezpośrednio związane z emisją nowych udziałów. W świetle obowiązujących przepisów, wydatki te jako związane z przychodami niepodlegającymi opodatkowaniu, nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – tłumaczy Leszczyński.

Kontrolerzy ustalili, że polskie spółki zaciągały pożyczki na nierynkowych zasadach od powiązanej z nimi luksemburskiej spółki. Następnie od tych pożyczek wykazywały w kosztach podatkowych zawyżone odsetki.

Spółki nie protestowały i złożyły korektę deklaracji i opłaciły zaległy podatek – w sumie ponad 30 mln złotych.

Nowoczesne narzędzia

– Dziś nie ma potrzeby, żeby kontrolerzy badali dokumenty podatników w ich biurach. Możemy pobrać dane elektronicznie, nie zakłócając pracy badanej firmy, a nasi specjaliści analizują je na miejscu, w urzędzie. – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Bożena Drabik.

– Branża e-commerce rozwija się dynamicznie. Powstaje coraz więcej sklepów i platform sprzedażowych. Śledzimy zmieniające się trendy i jesteśmy tam, gdzie mogą pojawić się nadużycia podatkowe – dodaje.

comments powered by Disqus