AGH nie tylko dla studentów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza startuje z nowym programem edukacyjnym Akademia AGH Junior. W ramach projektu uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczestniczyć w wykładach, laboratoriach i ćwiczeniach, które poprowadzą wykładowcy uczelni.

Celem projektu jest zachęcenie dzieci do poszerzania swojej wiedzy i przedstawianie im świata nauki w sposób przystępny. – Fascynująca naukowa przygoda rozpoczęta w Akademii AGH Junior umożliwi młodym studentom poznanie środowiska akademickiego uczelni i być może stanie się inspiracją przy wyborze ich ścieżki naukowej lub zawodowej – uważa Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe. Pierwszą będą uczniowie klas 1-3, a drugą 4-6. Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu w formie kilkugodzinnego bloku tematycznego. W czasie jednego semestru odbędzie się pięć spotkań. Każde dziecko, by mogło poczuć się jak student, otrzyma swój własny indeks.

Szeroka tematyka

Wśród tematów pojawią się zagadnienia związane między innymi z metodami rozpoznawania minerałów i skał, odczytywania map, jakością powietrza czy programowaniem robotów z klocków Lego. Zespół AGH Racing pokaże najmłodszym, jak skonstruować bolid.

W semestrze zimowym grupa z klas 1-3 skorzysta z zajęć: O pociągu na poduszce magnetycznej (lewitacja magnetyczna), Górnictwo wczoraj i dziś, Hutnictwo wczoraj i dziś, Zbieractwo i kolekcjonerstwo minerałów i skał. Poradnik młodego hobbysty i jak to zrobić profesjonalnie oraz Ze sportem za pan brat.

Dla tych nieco starszych przewidziano następujące bloki zajęć: O pociągu na poduszce magnetycznej (lewitacja magnetyczna),  Matematyka jest jak kurz, jest wszędzie i już, Powietrze i jego zanieczyszczenia, Nie jestem książką zagubioną (bookcrossing). Z mapą za pan brat. Własność intelektualna: chroń swoje pomysły, szanuj własność intelektualną innych oraz Odnawialne źródła energii.

Będzie zainteresowanie

Uczelnia jest przekonana, że zajęcia oferowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą spotkają się z pozytywnym odbiorem. – Ze wstępnego rozeznania wiemy, że będzie duże zainteresowanie. Startujemy z programem dla najmłodszych, ponieważ dzieci są bardzo chętne do udziału w ciekawych, naukowych inicjatywach – mówi Anna Żmuda-Muszyńska.

Zapisy do Akademii AGH Junior wystartują 21 sierpnia. Pierwsze zajęcia odbędą się 30 września. W programie będzie mogło uczestniczyć po 30 osób w każdej grupie wiekowej. Koszt zajęć wynosi 250 złotych za semestr.