Airbnb wyspowiada się urzędnikom

fot. pexels.com

Najmu krótkoterminowego się nie powstrzyma, ale można go chociażby kontrolować. Zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i europejskim trwają działania regulacyjne tego sektora. Z czego będą musiały się wyspowiadać urzędnikom platformy rezerwacyjne typu Airbnb?

Kraków należy do Europejskiego Sojuszu Miast na rzecz Krótkoterminowego Wynajmu Wakacyjnego, którego celem jest regulacja i przeciwdziałanie nielegalnej działalności w tym sektorze. 7 listopada Komisja Europejska przyjęła wniosek Sojuszu dotyczący wprowadzenia zmian w prawodawstwie unijnym. Następnie wniosek trafi pod obrady i głosowanie Parlamentu Europejskiego. Po przyjęciu rozporządzenia, państwa członkowskie będą miały dwa lata, by się do niego dostosować.

Jak czytamy w komunikacie Sojuszu, najważniejszą częścią projektu rozporządzenia jest udostępnianie danych dotyczących działalności najmu krótkoterminowego. O jakie dane chodzi?

– Platformy internetowe będą mieć obowiązek udostępniać organom publicznym dane dotyczące gospodarzy i ich lokali mieszkalnych, liczby wynajętych noclegów, liczby gości itd. Każdy obiekt otrzyma indywidualny numer rejestracyjny. Platformy będą zobligowane do ich umieszczania przy ofertach oraz do sprawdzania, czy numery rejestracyjne są prawidłowe. Numer taki jest już w Krakowie nadawany – tłumaczy wydział turystyki urzędu miasta.

Nie zapominajmy, że krakowscy urzędnicy od lat prowadzą już działania mające na celu zewidencjonowanie działalności najmu krótkoterminowego w mieście. Łącznie zarejestrowano 1945 obiektów prowadzących usługi noclegowe na krótki najem (stan na 16 listopada).

– Krótkoterminowy najem miejsc noclegowych przynosi korzyści gospodarzom, turystom i ekosystemowi turystycznemu, ale jego rozwój nie powinien odbywać się kosztem społeczności lokalnych. Przedstawiony wniosek zagwarantuje władzom lokalnym, że będą dysponować danymi potrzebnymi im do wspierania zrównoważonego sektora najmu krótkoterminowego, zwalczania nielegalnych ofert i przyczyni się do bardziej zrównoważonego ekosystemu turystycznego – powiedział komisarz KE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

comments powered by Disqus