Akademik na Wesołej opóźniony o rok. Liceum było przeciwko

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwotne plany inwestycyjne zakładały ukończenie budowy akademika i hotelu przy zbiegu ulic Grzegórzeckiej i Śniadeckich w październiku tego roku. Rychło okazało się, że to nie będzie możliwe. Co stanęło inwestorowi na drodze?

Nowa inwestycja polegająca na przebudowie tzw. Domu Medyków ruszyła w marcu 2021 roku. Śmiały plan inwestora zakładał ukończenie projektu już w 1,5 roku, w październiku 2022 roku. Jest jednak grudzień i wiemy, że obiekt zostanie otwarty dopiero na rok akademicki 2023/2024.

Opóźnienie to było spowodowane przedłużaniem się pewnych procedur formalno-prawnych – wyjaśnia nam inwestor. Trudna sytuacja na rynku budowlanym związana z brakiem materiałów czy też ich wysokimi cenami również dała się we znaki generalnemu wykonawcy inwestycji, jakim jest firma Strabag. Kilka miesięcy opóźnienia dodał też spór z sąsiadującym z inwestycją VIII Liceum Ogólnokształcącym.

– Szkoła złożyła odwołanie na dzień przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę. Zrobili to pomimo tego, że byli stroną postępowania na etapie powstawania warunków zabudowy dla tego obszaru i nie usłyszeliśmy wtedy ani słowa sprzeciwu. To odwołanie opóźniło rozpoczęcie budowy o 2-3 miesiące – mówi nam Małgorzata Kuriata, prezes Den Developments, firmy odpowiedzialnej za inwestycję.

W efekcie budowa rzeczywiście ruszyła w październiku 2021 roku. Wtedy też wykonawca wyznaczył termin zakończenia robót na lipiec 2023 roku. – Otwieramy się na nowy rok akademicki w 2023 roku, czyli we wrześniu – potwierdza na Małgorzata Kuriata.

Przypomnijmy, że „Dom Medyków” jest przebudowywany obecnie na hotel marki Joyn ze 126 pokojami. Obok powstaje budynek od zera, który będzie pełnił funkcję domu studenckiego z 563 pokojami pod marką Youniq. To inwestycja warta ponad 100 milionów złotych. Więcej zdjęć:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki