Arge chce budować outlet. W planie są już trzy takie centra

fot. Materiały prasowe KG Group (1-3), Arge Nieruchomości

Na terenie między Centrum Handlowym Bonarka a Castoramą, o czym pisaliśmy w 2017 roku, planowana jest budowa kolejnego centrum handlowego, tyle że na zasadach outletu. Inwestorem jest spółka Arge, która na razie bliżej jest budowy jednego z elementów nowego centrum – stacji paliw, na którą została wydana „decyzja środowiskowa”.

Kamieńskiego Retail Park – tak ma nazywać się planowane centrum sprzedażowe. Na działce o powierzchni ponad 7,5 hektara, znaleźć się ma budynek o powierzchni 30 tys. mkw. Inwestor tak opisuje swój kompleks:

„Znajdować się tam będą wielkopowierzchniowe sklepy oferujące markowe towary z przystępną ceną. Na klientów centrum będą czekać sklepy z odzieżą, obuwiem, sprzętem sportowym, artykułami spożywczymi i restauracje, a także lokale oferujące szeroki wachlarz usług. W ramach parku handlowego działać będzie również centrum medyczne oraz nowoczesny klub fitness”.

Planowany jest również parking na 1,5 tys. samochodów, a także stacja paliw. Inwestor posiada warunki zabudowy od 2009 roku, ale o jego planach na razie nic nie słychać. W 2010 roku zawiesił działania, nie podając przyczyn.

– Wydział Architektury i Urbanistyki nie dysponuje informacjami o sposobie realizacji uprawnień wynikających z wydanej decyzji pozwolenia na budowę – informuje zastępca dyrektora wydziału, Adam Bik-Multanowski. Warto jednak dodać, że o zamiarach zaczęcia budowy wiedzieć ma przede wszystkim Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Pojawiły się informacje, że inwestycja ma ruszyć w II kwartale 2019 roku, a koniec budowy planowany jest na IV kwartał 2020 roku.

Wydaje się jednak, że do tego daleka droga. – Według mnie będzie mu bardzo trudno zbudować centrum handlowe obok innego już działającego. Wymaga to nie lada gimnastyki. Firma potrzebuje poważnego gracza w obszarze wynajmu powierzchni sprzedażowych. Oni raczej nie mają nikogo takiego – komentuje sprawę szef komisji planowania przestrzennego, Grzegorz Stawowy.

Radny uważa również, że nasycenie outletami w Krakowie osiągnie maksimum i kolejny nie będzie potrzebny. – Tworzy się ten na miejscu Galerii Plaza, zostanie zbudowany jeszcze jeden przy ulicy Nowohuckiej – mówi Stawowy.

Tym drugim po Fashion Outlet Kraków centrum oferującym towary po niższych cenach ma być Cracovia Outlet, który powstanie wraz z budową Atutu Kraków (inwestor KG Group). W planie obiekt przy ul. Nowohuckiej oferuje 60 tys. mkw. powierzchni handlowej (z czego 21 tys. pod sklepy wyprzedażowe) i 2,2 tys. miejsc parkingowych. Centrum ma zacząć działać w 2020 roku.

Czym jest outlet?

W Polsce przyjęło się, że outletowe to te, w których znajdziemy towary znanych marek tańsze niż w regularnych sklepach. Wśród produktów znajdziemy te z końcówek serii, zwrotów klientów czy ze starej kolekcji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Czyżyny