Bezrobotnych w Krakowie nadal przybywa. 200 osób zwolnionych

We wrześniu zarejestrowano 455 osób bezrobotnych fot. pixabay.com

We wrześniu liczba bezrobotnych w Krakowie zwiększyła się o ponad 450 osób. W tym samym czasie dwa zakłady pracy dokonały zwolnień grupowych – niemal 200 pracowników musiało porzucić swoje dotychczasowe zajęcia.

W poprzednim miesiącu Grodzki Urząd Pracy zarejestrował 14 095 osób bezrobotnych – to 455 osób więcej niż pod koniec sierpnia. Prawie dwa razy mniej osób bez pracy odnotwano przez całe wakacje (246 osób). Nikła liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w grodzkim urzędzie podczas wakacji i wyraźny wzrost po tym czasie jest prawdopodobnie konsekwencją pracy sezonowej i jej porzucenia przez pracowników na jesień.

Grupowe zwolnienia

We wrześniu tylko jeden zakład pracy zgłosił do grodzkiego urzędu zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Liczba osób przewidzianych do zwolnienia to zaledwie 7 osób. Ma się to nijak do sytuacji panującej w sierpniu.

W drugi miesiąc wakacji do urzędu wpłynęły informacje o zwolnieniu 1 738 osób z trzech zakładów pracy. Jednym z nich było Tesco, które zadecydowało o zwolnieniu niemal 900 pracowników z sześciu sklepów sieci (żaden z nich nie jest zlokalizowany w Krakowie). Sumę tych zwolnień odnotowano w krakowskim urzędzie, ponieważ polska siedziba Tesco ma tu zarejestrowaną swoją główną siedzibę. Zwolenia podzielono na kilka etapów, które mogą potrwać do czerwca 2021 roku.

Przypominamy, że wraz z końcem października przestanie funkcjonować usługa Tesco E-zakupy, która w Krakowie jest obsługiwana przez placówkę przy ul. Kapelanka.